MENU
klinika

Planet për Sirinë

Sistemi rus dhe Siria/ Trump telefonatë me Erdogan

30.04.2019 - 09:54

Rexhep Tajip Erdogan zhvilloi një telefonatë me homologun e tij amerikan Donald Trump të hënën për të diskutuar çështje dypalëshe dhe rajonale, përfshirë propozimin e Ankarasë për blerjen e sistemit S-400.

Të dy udhëheqësit shkëmbyen mendime mbi zhvillimet e fundit në Siri dhe ranë dakord të bashkëpunojnë ngushtë në luftën kundër terrorizmit, tha presidenca turke në një deklaratë.

Shtetet e Bashkuara dhe Turqia njoftohet se po negociojnë një plan për të patrulluar së bashku një zonë të sigurt 32 kilometrash në Siri veriore përgjatë kufirit turko-sirian.

Në dhjetor të vitit të kaluar, Trump njoftoi se Uashingtoni do të tërheqë trupat e tij jashtë Sirisë, duke thënë se Daesh u mund. Vendimi i tërheqjes u interpretua shpejt si një shenjë e fundit të mbështetjes së SHBA-ve për njësitë mbrojtëse të PKK-së (YPG), të cilat Turqia e sheh si një organizatë terroriste. Megjithatë, Erdogan dhe Trump filluan diskutimin për ngritjen e një zone të sigurt 32 kilometrash për të lehtësuar shqetësimet e Turqisë për sigurinë.

Ankaraja ka theksuar se zona e sigurt duhet të administrohet nga Turqia për të siguruar eliminimin e plotë të shqetësimeve të sigurisë dhe duhet të jetë i lirë nga të gjitha elementet terroriste, duke përfshirë edhe YPG.

Erdoğan dhe Trump gjithashtu riafirmuan angazhimin e tyre për të rritur tregtinë dypalëshe midis dy vendeve në 75 miliardë dollarë në vit dhe diskutuan hapat që duhen ndërmarrë për arritjen e këtij qëllimi.

kolana e librave

Presidenca tha se u diskutua edhe për sistemin mbrojtës S-400 nga Rusia, e cila është bërë një pikë e rëndësishme e konfliktit ndërmjet Uashingtonit dhe Ankarasë.

SHBA thotë se do të rrezikojë rolin e Turqisë në programin F-35 të luftëtarëve dhe që mund të shkaktojë sanksione në Kongres duke përfshirë heqjen e Turqisë nga programi F-35, duke ndaluar shpërndarjen e avionëve në vend dhe duke përjashtuar prodhuesit turq nga prodhimi i përbashkët.

Marrëveshja Ankara-Moskë S-400 u nënshkrua në dhjetor të vitit 2017. Marrëveshja erdhi pasi përpjekjet e Turqisë për të blerë sisteme të mbrojtjes ajrore nga SHBA rezultuan pa sukses.

Presidenca shtoi se Erdogan dënoi sulmin e armatosur në San Diego dhe i ofroi ngushëllimet e tij Trump dhe popullit amerikan.

Një person i armatosur hyri në një sinagogë suburbane në San Diego të shtunën në mëngjes,, dhe hapi zjarr, duke vrarë një grua dhe duke plagosur tre të tjerë.