MENU
klinika

Përgjaken Pashkët

Sri Lanka/ 50 të vrarë e mbi 200 të plagosur nga shpërthimet

21.04.2019 - 08:58

Të paktën 20 njerëz raportohen të jenë vrarë dhe më shumë se 200 të plagosur nga shpërthimet në kishat dhe hotelet në Sri Lanka.

Janë raportuar të paktën gjashtë shpërthime. Tre prej tyre, në Kochchikade, Negombo dhe Batticaloa u shënuan gjatë shërbimeve të Pashkëve. Shangri La, Cinnamon Grand dhe Kingsbury, të gjitha në Colombo, u goditën gjithashtu.

Imazhet në mediat sociale treguan brenda një prej kishave, St Sebastian në Negombo, një tavan të shembur dhe gjak në dysheme.

Mediat e Sri Lankës raportojnë se mund të ketë edhe turistë të huaj ndër viktimat.

Disa media thonë se numri i vdekjeve është më i lartë dhe një burim spitalor në Batticaloa i tha BBC se numri i të vdekurve atje mund të ishte vetëm 27.  Reuters citoi një burim policor të thotë se më shumë se 50 vdiqën në Negombo.

Presidenti Maithripala Sirisena ka lëshuar një deklaratë duke bërë thirrje që njerëzit të qëndrojnë të qetë dhe të mbështesin autoritetet në hetimet e tyre.

Në Twitter, Ministri i Financave Mangala Samaraweera tha se sulmet u dukën si një “përpjekje e koordinuar mirë për të krijuar vrasje e plagosje” dhe kishte vrarë “shumë njerëz të pafajshëm”.

Nuk është gjetur ende përgjegjësi për sulmet.

Në vitet që nga përfundimi i luftës civile të Sri Lankës, ka patur vazhdimisht dhunë, me anëtarët e shumicës së komunitetit të Sinhala budiste që sulmonin xhamitë dhe pronat në pronësi të muslimanëve. Kjo çoi në shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme në mars 2018.

Nga BBC