MENU
klinika

Deklarata

Takimi në Berlin/ Haradinaj zbulon detaje: Ja ç’do ndodhë me taksën

25.04.2019 - 09:00

“Taksa ndaj mallrave serbe dhe boshnjake nuk do të hiqet as në Samitin e Berlinit e as në ndonjë samit tjetër”, kështu është shprehur kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj.

Këtë deklaratë Haradinaj e lëshoi gjatë një interviste për emisionin “Pressing”.

“5 deri në 7 është pjesa formale, ndërsa është një pjesë tjetër që quhet vazhdim, e që temë është Kosova. Aty nuk janë vetëm palët nga Kosova, por edhe nga regjioni. Gjatë gjithë kohës do të jenë edhe Merkel edhe Macron”, është shprehur kryeministri.

kolana e librave

Haradinaj ka folur edhe për rolin e përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherinit, me të cilin ka pasur përplasje e mosmarrëveshje.

Mogherini i ka bërë shumë dëme BE-së dhe Ballkanit. Gati na ka kthy në të kaluarën.

Në vend që të ketë fokusin te tema e njohjes së Kosovës, ajo e ktheu te tema e territoreve.

Nuk besoj që duhet të presim zgjidhje nga z. Mogherini”, është shprehur ai.