MENU

Këshilla

Ushqimet që ndihmojnë në mbrojtjen e zemrës

25.04.2019 - 18:15

Arteroskleroza ose mbyllja e arterieve, është një nga sëmundjet më të zakonshme në kohët moderne.

Një nga shkaqet e një sëmundje kardiovaskulare janë arteriet e bllokuara. Ato përcjellin oksigjen dhe shtojca nga zemra në gjithë trupin. Arteriet e shëndetshme janë të forta, elastike, dhe nuk përmbajnë depozita.

Shkaku i arterieve të bllokuara mund të jetë një mpiksje gjaku ose një pllakë që formohet dhe grumbullohet si pasojë e nivelit të lartë të kolesterolit në gjak, duke shkaktuar presion të madh të gjakut.

Ju mund të zvogëloni këtë problem shëndetësor përmes konsumit të ushqimeve të duhura:

Thjerrëza

Peshq

Avokado

Fasule

Shafran i Indisë

Brokoli

Shparg

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Intervistë/Dr. Alma Kodheli

A është i trashëgueshëm artriti reumatoid?


Çdo ditë dhe më shumë po na shëndoshin

9 gabime e pafalshme që bëni me ushqimin

Ja cilat janë shenjat në trup...

Vuani nga mungesa e vitaminës C në trup

Shkencëtarët kanë një përgjigje zyrtare

Ja pse kaloni shumë kohë në dush