MENU

Rrëzimi i Maduros

Venezuelë/ Thirrje për ‘marshimin më të madh në histori’

20.04.2019 - 11:12

Udhëheqësi i opozitës Venezueliane Juan Guaido të premten i bëri thirrje mbështetësve të dalin në rrugë më 1 maj për atë që ai e quajti “marshimi më i madh në histori” i Amerikës së Jugut për të larguar presidentin Nicolas Maduro nga pushteti.

Guaido, kreu i Asamblesë Kombëtare të kontrolluar nga opozita, i cili në janar thirri kushtetutën për të marrë një presidencë të përkohshme mbi bazën se rizgjedhja e Maduro 2018 ishte e paligjshme, përsëriti thirrjen e tij për forcat e armatosura të vendit që të jenë në anën e tij.

“Ata do të duhet të dëgjojnë njerëzit duke thënë: mjaft”, tha Guaido për një turmë të mbledhur në një shesh në Caracasin lindor, duke caktuar datën për marshimin për 1 Maj, Ditën Ndërkombëtare të Punëtorëve.

“Ne i bëjmë thirrje të gjithë njerëzve që të bashkohen në marshimin më të madh në historinë e Venezuelës në mënyrë që kjo tragjedi të përfundojë”.

Guaido është njohur nga Shtetet e Bashkuara dhe shumica e vendeve perëndimore si udhëheqës i ligjshëm i vendit të Amerikës së Jugut. Vendi i pasur me naftë është në vitin e gjashtë të recesionit, të shoqëruar me hiperinflacion dhe mungesën e mallrave bazë që kanë nxitur më shumë se tre milionë njerëz që të emigrojnë.

Maduro e quan Guaido një kukull amerikane që kërkon ta rrëzojë atë në një grusht shteti dhe për problemet ekonomike të vendit fajëson një “luftë ekonomike” të drejtuar nga SHBA.

Guaido nuk ka specifikuar destinacionin përfundimtar të demonstratës së 1 Majit. Por disa të pranishëm të premten bënë thirrje që të marshonin në pallatin presidencial Miraflores.

“Ai nuk është i vetëm,” tha Ileidi Vargas, një mësues 58 vjeçar në pension i cili mori pjesë në mitingun e opozitës të premten. “Çdo ditë ne po ecim përpara dhe nuk ka kthim prapa. Nuk mund të ndodhë nesër, por do të jetë së shpejti.”

Pavarësisht ofertave të Guaidos për amnisti ndaj pjesëtarëve të ushtrisë që lehtësojnë tranzicionin, Maduro mbetet nën kontrollin e forcave të armatosura dhe funksioneve të qeverisë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Apo kriza do të marrë fund?

Luftë së shpejti në Venezuelë?