MENU

Postimi

Vrasjet e fundit në vend/ Pjerin Ndreu: Fajin për krimet e kanë…

02.04.2019 - 08:47

Deputeti socialist Pjerin Ndreu përmes një postimi në facebook ka komentuar ngjarjet e fundit në vend.

Sipas Ndreut fajin për këto ngjarje të rënda kriminale nuk e ka vetëm policia, por përgjegjës janë të gjithë.

Ai thekson se krimi gjen terren për shkak të destabilitetit politik në vend.

Postimi i plotë:

Nevoja, bullizmi dhe agresionet politike ndaj policise!

Policia e shtetit eshte nen bresherine e akuzave te nje segmenti politik qe ndersa kerkon policine ne krye te detyres, vete gjendet ne llogoren e destabilizimit te shoqerise dhe sulmin fizik ndaj policise.

Keta qe e sulmojne keta paskan nevoje per policin ! Keta qe braktisen detyren kerkojen policin te kape kriminelet, keta qe fyejne e godasin policin, duan policin ti mbroje !

Policia nuk vepron me kozmos, por eshte pjese e integrale e shoqerise tone. Ajo natyrshem mbart problemet qe has gjithe shoqeria. Ajo smund te jete shenjt ne nje vend ku vete politika e turbullon klimen e kriminalitetit. Destabiliteti politik eshte arsye qe krimi te gjeje terren. Kjo eshte elementare per tu kuptu. Keshtu qe para se te kerkojne nevojen e policse, duhet ti krijojne kushte optimale qe te kryeje detyren.

Kush kriminel nuk u kap njehere e shume here nga policia ?! Asnje !

Kush institucion e pagoi me gjak pervec policise rrugen e stermundimshme te demokracise se brishte shqiptare ? Asnje !

Kush ka paguar per kapricot, implikimet apo lehtesimet e politikes si policia ? Askush !

Kush e shan ( bullon) dhe e kerkon policine kur i hyn lepuri ne bark ? Te gjithe !

Kush institucion eshte keqpaguar, trajtuar si mos me keq, veshur per faqe te zeze nga keta gojeshqyerit kunder policise ?! Asnje !

Ne cilen literature ne bote, apo cilen teori thuhet se krimi luftohet vetem me police ?! Askund !

Cila polici ne bote nuk ka probleme te brendeshme me korrupsionin, profesionalizmin, dhunen etj ? Asnje !

Ne cilin vend te botes kur duan te fyejne te thone je polic, por kur vjen pina per te bere policin s’te lene radhe ? Askund !

Ne cilin vend te botes nuk ka nje elite policore te konsoliduar dhe ku eshte pare e degjuar qe ministri eshte polici me i mire ne vend ? Askund !

Ku eshte pare se te vrasesh nje, dy, tre e sa te duash, te transportosh droge e cfaredo lloj trafiku tjeter, te arrestohesh e te dalesh akoma pa ju tha boja urdherit te arrestit ?! Vetem ne drejtesine e shemtuar tonen qe keta llape-medhenjt antikrim po ja zgjasin jeten !

Ku eshte pare qe per cdo krim 5 studio tv njeheresh bejne emisione si e tek, duke cenuar dhe sekretin e hetimeve ? Askund !

Nevoja per policine qe duam eshte e madhe, por perpjekjet per stabilitet politik, ekonomik e social jane anemike. Policia nuk eshte magjistare e nuk mund te shpike formula stabiliteti krimi njehere e pergjithmone !

Per krimin kane faj te gjithe, individi, shoqeria, politika, institucionet qe bejne sehir, media, pushteti lokal, OJQ, opozita destabilizuese, qeveria, dhe pas ketyre shume me pak policia !