MENU
klinika

Pasaportat ruse për ukrainasit

Zelensky refuzon ofertën e Putinit

29.04.2019 - 13:33

Presidenti i zgjedhur i Ukrainës, Volodimir Zelenskiy, ka kundërshtuar ofertën e presidentit rus Vladimir Putin për të dhënë pasaporta për ukrainasit, duke thënë se rusët mund të fitonin pasaporta ukrainase.

“Ne e dimë plotësisht se çfarë ofron një pasaportë ruse,” shkroi Zelenskiy në një post të Facebook të shtunën vonë, “e drejta për t’u arrestuar për një protestë paqësore” dhe “e drejta për të mos pasur zgjedhje të lira dhe konkurruese”.

Zelenskiy, një ish-aktor që fitoi zgjedhjet presidenciale të këtij muaji në, tha se një nga dallimet midis Ukrainës dhe Rusisë është se ukrainasit kanë lirinë e fjalës, lirinë e medias dhe internetitnë vendin tonë.

“Ne do të sigurojmë shtetësinë ukrainase për përfaqësuesit e të gjithë popujve që vuajnë nga regjimet autoritare dhe të korruptuara. Në radhë të parë, rusët, të cilët sot vuajnë ndoshta më shumë, “shtoi ai.

Putin nënshkroi së fundmi një dekret që iu ofronte njerëzve pasaportat separatiste të territorit lindor të Ukrainës dhe të shtunën tha se Moska po konsideron shtetësinë ruse për të gjithë ukrainasit.

BE e quajti dekretin si “një sulm tjetër mbi sovranitetin e Ukrainës”.

Zelenskiy tha se shumica e ukrainasve do të refuzonin ofertën ruse, përveç atyre “nën ndikimin e propagandës” ose “atyre që fshihen nga hetimet penale”.

Putin nuk e ka përgëzuar Zelensky për zgjedhjen e tij, por tha se është gati të flasë me një udhëheqës të ri ukrainas dhe dëshiron të “kuptojë” pozicionin e aktorit në konflikt.

Në postimin e tij në Facebook, Zelensky paralajmëroi Rusinë të mos fliste me Ukrainën “në gjuhën e kërcënimeve apo presionit ushtarak apo ekonomik”.

Ai më parë bëri thirrje për më shumë sanksione ndërkombëtare kundër Moskës në përgjigje të Rusisë që u siguronte shtetësi banorëve të lindjes separatiste të Ukrainës.