MENU
klinika

Me rreth 73% të votave

Zgjedhjet e Ukrainës/ Komediani bëhet president

22.04.2019 - 08:46

Komediani ukrainas Volodymyr Zelensky është shpallur fitues në zgjedhjet presidenciale të vendit.

Me pothuajse të gjitha fletët e votimit të numëruara, Zelensky kishte marrë më shumë se 73% të votave, duke lënë prapa Petro Poroshenkon në detyrë mbrapa me 24%.

Poroshenko, i cili pranoi humbjen pasi u publikuan sondazhet e para, ka thënë se nuk do të largohet nga politika.

Zëdhënësi politik Zelensky, 41 vjeç, është i njohur për aktrimin në një seri televizive satirike, Shërbëtori i Popullit, në të cilin karakteri i tij aksidentalisht bëhet president ukrainas dhe duket se tani kjo dhe duket se tani kjo është bërë realitet.

Gjatë fushatës zgjedhore, ai shmangi intervistat serioze dhe diskutimet rreth politikës, duke preferuar që të postojë video për mediat sociale.

Poroshenko, i cili ka qenë në pushtet që nga viti 2014, tha se rezultati i zgjedhjeve “na lë me pasiguri paparashikueshmëri”. “Unë do të largohem nga zyra, por dua të theksoj, unë nuk do ta lë politikën,” tha ai.

Miliarderi Poroshenko u zgjodh pas një kryengritjeje që përmbysi qeverinë e mëparshme pro-ruse të vendit. Rusia aneksoi gadishullin e Krimesë të Ukrainës në mars 2014 pas një referendumi të diskutueshëm mbi vetëvendosjen, një veprim i dënuar ndërkombëtarisht. Që atëherë, forcat ukrainase kanë luftuar me separatistët rusë të mbështetur në lindje.

Në një twitter, Poroshenko tha se “një president i ri i papërvojë i Ukrainës … mund të kthehej shpejt në orbitën e influencës së Rusisë”.

Por ministria e jashtme e Rusisë tha se votuesit ukrainas kishin shprehur dëshirën për ndryshime politike.

Presidenti francez Emmanuel Macron përgëzoi Zelensky në një telefonatë, siç bëri edhe presidenti i Polonisë Andrzej Duda.

Në një twitter, sekretari i jashtëm britanik Jeremy Hunt tha: “Tani do të jeni vërtet Shërbëtor i Popullit”.

Ambasada e SHBA në Ukrainë shkroi përshëndetjet e saj ndërsa Presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk tha se BE ishte “e vendosur të vazhdonte mbështetjen e saj” për Ukrainën.

Nga BBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Pavlo Klimkin, ministër i Ukrainës

Putini po e “mbyt” Ukrainën…