MENU
klinika

Emergjencë kombëtare

Zjarri në katedrale, Macron: Po digjet një pjesë e jona

15.04.2019 - 22:33

Një zjarr i madh ka përfshirë pasditen e sotme katedralen e famshme të Notre-Dame në Paris. Pamjet e shpërndara në rrjetet sociale tregojnë tymin e madhe që del nga çatia e katedrales.

Tymi i bardhe që del prej andej është i dukshëm në pjesën më të madhe të qytetit. Sipas informacioneve të para besohet që zjarri ka rënë në pjesën ku po bëhen restaurimet e objektit.

Zjarrfikësit thonë që flakët kanë shpërthyer në zonën e çatisë së katedrales. Në pamjet që vijne Live nga televizioni francez BFM duket Maja e katadrales, rreth 93 metra e lartë, cilësuar si simboli i Parisit, që është rrafshuar plotësisht.

Për këtë ngjarje të rëndë ka reaguar edhe presidenti francez Emmanuel Macron.

“Notre-Dame e Parisit është përfshirë nga flakët. Emocioni i një kombi të tërë, Mendimi i të gjithë katolikëve dhe francezëve. Si të gjithë bashkë-kombasit e mi, jam i trishtuar këtë mbrëmje teksa shoh të digjet këtë pjesë tonën’, shkruan në Twitter presidenti francez.