MENU
klinika

Shkaqet e mundshme

Ankthi pas ngrënies deri tek sulmet në zemër

08.05.2019 - 16:50

A keni përfunduar duke pasur një ankth pasi të keni konsumuar një vakt? Nuk je vetëm.

Sipas autoriteteve të shëndetit mendor, janë disa faktorë që shpjegojnë këto gjëra por nuk është asgjë serioze. Është dicka ndryshe për të gjithë, dhe ky artikull do të diskutojë disa nga ato më të rëndësishmet.

Rrahje të shpeshta të zemrës

Procesi i tretjes kërkon shumë gjak për të siguruar që vlerat ushqimore të arrijnë në qelizat dhe indet e ndryshme. Dhe në mënyrë që zemra të devijojë shumë gjak në gastrointestinal ose traktin GI, ajo duhet të rrahë më shpejt se zakonisht. Për shumë njerëz me ankth, që kanë një ritëm të shpejtë të zemrës mund të jenë mjaft alarmante, veçanërisht sepse është diçka që ato tentojnë të shoqërohen me ngjarje të rënda kardiake siç është sulmi në zemër.

Ndjeshmëria për shkak të presionit të ulët të gjakut

Meqënëse një pjesë e furnizimit tuaj të gjakut është marrë në traktin GI për të ndihmuar me procesin e tretjes, nuk ka gjasa që presioni i gjakut të bjerë. Një nga simptomat e shtypjes së ulët të gjakut është ndjesia e lehtë. Ju mund të fajësoni faktin se truri juaj nuk është duke marrë shumë gjak të pasur me oksigjen si stomaku juaj.

Ndjeni se nuk po merni frymë siç duhet sidomos pasi konsumoni shumë ushqime, nuk ka gjasa që barku juaj të fryhet dhe stomaku juaj të jetë i plotë. Prandaj lë shumë pak hapësirë për organet tuaja të tjera, duke përfshirë mushkëritë tuaja. Për shkak se mushkëritë nuk janë në gjendje të zgjerohen krejtësisht çdo herë që merrni frymë, për shkak të faktit që stomaku i mbushur me ushqim është duke marrë shumë hapësirë të çmuar, mund të ndjeni se nuk jeni në gjendje të merrni frymë siç duhet. Kjo ndjesi është e mjaftueshme për një sulm ankthi për të ardhur në ekzistencë.

Një periudhë dispepsie

Për shumë, dispepsia është një problem shumë i zakonshëm. Kjo është veçanërisht e vërtetë për ata që duan të hanë shumë ose shumë shpejt, ose që konsumojnë ushqime që janë me erëza dhe yndyra. Sidoqoftë, për ata që vuajnë nga ankthi, dispepsia mund t’i lërë ata të ndihen sikur të kenë një çështje shumë më serioze. Problemi me ankthin si rezultat i dispepsisë mund të krijojë një cikël që duhet të thyhet para sulmit të një ankthi të rëndë ose edhe në një sulm paniku.

Marrja e pijeve që përmbajnë kafeinë

Disa njerëz janë të prirur të kenë një filxhan të nxehtë kafe menjëherë pas një vakti. Nëse je dikush që vuan nga ankthi, mos e ndiqni shembullin – është e zakonshme që kafeina e gjetur në mënyrë të bollshme në kafe është një nxitës dhe stimulues i keq i sistemit nervor sidomos për ata që vuajnë nga ankthi. Në vend të kafesë, mund të konsumoni një filxhan çaj xhenxhefil. Duke pasur atë është e përkryer për tu larguar nga ju ndjenja e ankthit.

Përdorimi i tepërt i sheqerit

Ashtu si kafeina, sheqeri mund t’ju lërë të stimuluar, sepse ai e siguron trupin tuaj me doza masive të energjisë. Ndjenja e stimuluar është diçka që mund të shkaktojë një sulm ankthi .Sapo nivelet e sheqerit të bien , mund të përjetoni edhe më shumë ankth. Kjo është diçka që mund të shoqërohet me dridhje,djersitje madje edhe rrahje të parregullta të zemrës, të cilat mund të ngatërrohen si simptoma të një sulmi në zemër.

Për dikë që ka ankth, një sulm në zemër mund të jetë shkatërrimtar.