MENU
klinika

Disa mënyra

Dëshironi flokë të gjatë? Ju duhet vetëm një limon

09.05.2019 - 18:05

Shumë goca do të donin të kishin flokë të gjatë, por mendojnë se kjo është vetëm një ëndërr që nuk mund të bëhet realitet.

Ka disa mënyra që mund të përdorni për të forcuar dhe rritur flokët tuaja.

Tek flokët me yndyrë, limoni ndihmon në balancimin e prodhimit të yndyrës. Kjo bën që të rritet kolagjeni dhe përmirësojë rritjen e flokëve.

Lyejeni kokën me lëng limoni dhe masazhoni skalpin, mbajeni 10 min dhe më pas lani kokën. Do të shihni shumë shpejt rezultate.

Vaji i limonit dhe lëngu i tij promovon rritjen e flokëve,ndihmon në luftën kunder zbokthit dhe parandalon thinjat tek flokët tuaj.

Lëngu i limonit është i pasur me shumë lëndë ushqyese: acid nitrik (i cili nuk lejon që fija e flokut të dobësohet, duke parandaluar rënien), kalcium, magnez, vitamin C (përmirëson prodhimin e kolagjenit), dhe secila prej tyre është e dobishme për rritjen e flokëve.