MENU
klinika

Shenjë e një infeksioni serioz

Dhimbje fyti? Çfarë mund të bëni për ta qetësuar!

10.05.2019 - 18:11

Ne të gjithë mund të kemi dhimbje fyti gjatë disa periudhave të vitit. Ju ndjeni sikur gryka është gërvishtur dhe mund tju dhëmbë kur gëlltiteteni.

Çfarë mund të bëni për të qetësuar një dhimbje të fytit? Dhe kur është një shenjë e një infeksioni më serioz?

Shumica e dhimbjeve të fytit janë shkaktuar nga infeksionet virale siç është ftohti i zakonshëm ose gripi. Këto probleme të fytit janë përgjithësisht të vogla dhe ikin vetë.

Për të zbutur fytin e irrituar, mbajeni me lagështirë.

dhimbje fyti-konica.al
dhimbje fyti-konica.al

“A keni vënë re ndonjëherë se një dhimbja e fytit duket më keq në mëngjes? Është për shkak se fyti thahet brenda natës”, thotë Dr. Valerie Riddle, një ekspert i sëmundjes infektive.

Duke pasur cimcakiza ose karamele të ngurta – ose çdo gjë që stimulon prodhimin e pështymës – do të mbajë fytin me lagështi. Është gjithashtu e rëndësishme të pini shumë lëngje.”

Për fëmijët e vegjël të cilët mund të mbyten në karamele të forta, provoni lëngje të ftohta.

Dhimbja e fytit mund të jetë gjithashtu e zbutur nga disa spray për fytin ose qetësues për dhimbje të rekomanduara nga mjeku të tilla si acetaminophen, ibuprofen ose aspirina, por nuk japin aspirina për fëmijët e vegjël.

Kontaktoni një mjek nëse dhimbja e fytit është e rëndë, nuk ndiheni mirë pas disa ditësh, ose shoqërohet me ethe të lartë ose gjëndra të fryra. Këto simptoma mund të jenë shenja të një infeksioni bakterial, të tilla si infeksioni strep. Marrja e antibiotikëve nuk do të ndihmojë aspak nëse dhimbja e fytit shkaktohet nga viruset, por ato janë esenciale për luftimin e infeksioneve bakteriale si streptokoku.

Strep është infeksioni bakterial më i zakonshëm. Edhe pse mund të ndodhë tek të rriturit, dhimbja e stomakut është më e zakonshme tek fëmijët ndërmjet moshave 5 dhe 15 vjeç.

Mjekët thonë se strep mund të jetë më i vështirë për t’u zbuluar tek fëmijët më të vegjël, sepse mund të shkaktojë një hundë të lëngshme dhe simptoma të tjera që e bëjnë atë të duken si një i ftohtë.

Nëse fëmija ka dhimbje të rënda të fytit, ethe mbi 38 gradë, ose gjëndra të fryra në fyt, duhet menjëherë të merrni kujdes mjekësor.

Fëmijët me strep gjithashtu mund të përjetojnë të përziera, të vjella dhe dhimbje stomaku.

Për të parë nëse keni infeksion strep, mjeku do të marrë pak sekrecione në fyt dhe do të bëhen analiza. Nëse rezultatet e testimit konfirmojnë strep, mjeku do të përshkruajë antibiotikë. Pas 24 orësh të marrjes së tyre, nuk duhet të jeni më ngjitës. Ndoshta do të filloni të ndjeheni më mirë brenda pak ditësh, por për t’u rimëkëmbur plotësisht është e rëndësishme që të përfundoni gjithë ilaçin.

Infeksioni Strep është shumë ngjitës. Trajtojeni shpejt për të parandaluar përhapjen e tij tek të tjerët.

Jo vetëm që infeksioni mund të transmetohet, por ka komplikime të mundshme nga grykë streptike të patrajtuara. Këto përfshijnë infeksionet e veshëve, ethet reumatike dhe problemet e veshkave.

dhimbje fyti-konica.al
dhimbje fyti-konica.al

Një tjetër infeksion mjaft i zakonshëm i fytit është tonsiliti ose bajamet sic i themi ndryshe, i cili ndodh kur keni bajamet të skuqura, të infektuara dhe të fryra. Është shkaktuar nga shumë prej viruseve dhe baktereve të njëjta që shkaktojnë dhimbje të fytit. Nëse keni periudha të shpeshta të grykëderdhjes ose të infektimit të bajameve, mund të keni nevojë për kirurgji (të quajtur tonsillectomy) për ti hequr ato.

Mënyra më e mirë për të mbrojtur veten nga mikrobet që shkaktojnë këto infeksione është të lani duart shpesh. Mundohuni të largoheni nga njerëz që kanë ftohje ose infeksione të tjera ngjitëse.

Dhe për të shmangur pirjen e duhanit dhe thithjen e duhanit të dorës së dytë, që mund të irritojë fytin tuaj.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN