MENU
klinika

Akuzat për qeverinë siriane

Erdogan: Po kërkojnë të na ‘sabotojnë’ lidhjet me Moskën

14.05.2019 - 16:06

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka akuzuar qeverinë siriane se po kërkon të sabotojë marrëdhënien e Ankarasë me Moskën përmes ofensivës së saj të fundit në veriperëndim të vendit të shkatërruar nga lufta.

Përleshjet në provincën Idlib, bastioni i fundit që mbahen rebelë, kanë vrarë të paktën 42 luftëtarë në 24 orë, tha të hënën një monitor i luftës në Mbretërinë e Bashkuar dhe bombardimet e qeverisë në rajon kanë shkatërruar shërbimet shëndetësore.

Të hënën, rebelët thanë se nisën një kundërsulm kundër forcave qeveritare në Sirinë veriperëndimore.

Afërsisht tre milionë banorë të Idlibit duhet të mbrohen nga një zonë e ashtuquajtur “e çmilitarizuar” me një marrëveshje të nënshkruar në shtator të vitit të kaluar nga Rusia dhe Turqia që synonte të shmangnin një sulm të plotë kundër Idlibit.

Gjatë një telefonate të hënën, Erdogan i tha homologut të tij rus, Vladimir Putin, se ofensiva nga forcat e presidentit sirian Bashar al-Assad “kërkonte të sabotonte bashkëpunimin turko-rus”, sipas një postimi të Twitter nga Fahrettin Altun, drejtor i komunikimit në presidencën turke.

Rusia dhe Turqia janë në anët e kundërta të konfliktit, me Moskën që mbështet fuqimisht ushtrinë e Assad që nga viti 2015, ndërsa Ankaraja mbështet rebelët sirianë.

kolana e librave

Të dy kanë punuar së bashku me Iranin për të gjetur një zgjidhje politike për konfliktin.

Erdogan tha se ishte e pamundur të shpjegohet si një përpjekje kundërterroriste duke pasur parasysh numrin e viktimave dhe shërbimet shëndetësore.

Të martën, ministrja turke e mbrojtjes Hulusi Akar gjithashtu foli me telefon me homologen ruse Sergei Shoygu për të diskutuar “masat për të çarmatosur tensionet” në Idlib, njoftoi agjensia e lajmeve Anadolu e shtetit.

Ofensiva e fundit e drejtuar nga qeveria që filloi më 28 prill ka zhvendosur më shumë se 150,000 njerëz, sipas Kombeve të Bashkuara.

OKB ka bërë thirrje që të gjitha palët të respektojnë marrëveshjen e nënshkruar në shtator 2018 me qëllim shmangien e një katastrofe humanitare dhe parandalimin e një fluksi të refugjatëve që të hyjnë në kufirin me Turqinë.

Që nga fillimi i konfliktit në Siri, më shumë se 400,000 njerëz janë vrarë dhe miliona janë zhvendosur

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarat e Sekretarit amerikan të mbrojtjes

“Rusia nuk mund ta zëvendësojë kurrë SHBA-në”