MENU
klinika

Emigrantët në Gjermani

Juncker: Historia do ta tregojë se Merkel kishte të drejtë

24.05.2019 - 17:03

Jean-Claude Juncker ka lavdëruar Angela Merkel për vendimin e saj të diskutueshëm për të lënë në gati 1 milion refugjatë të hynin në Gjermani në vjeshtën e vitit 2015.

“Historia do të provojë të drejtën”, tha presidenti i Komisionit Europian për shtypin gjerman të gazetës Bild. “Nëse ajo do të kishte mbyllur kufijtë gjermanë, Austria dhe Hungaria do të kishin rënë për shkak të numrit të madh të refugjatëve. Kjo është e vërteta,” shtoi ai.

“Merkel, –  tha ai, – nuk ka ndarë apo bashkuar BE-në, pasi asnjë person i vetëm nuk mund të udhëheqë ose të ndajë BE-në. Nëse doni të arrini diçka në Europë, ju vazhdimisht keni nevojë për partnerë të besueshëm”.

Gjermania, ai beson, është si një “cisternë e ngadaltë” në bllok, por ai thotë se Merkel bëri gjënë e duhur”, tha ai për Bild.

Merkel u kritikua rëndë në Gjermani, por edhe jashtë vendit për të marrë kaq shumë refugjatë në vitin 2015 në kulmin e asaj që shumë e quajtën kriza e refugjatëve në Evropë.

Në atë kohë, ajo i siguroi shokët e saj gjermanët se “ne mund ta bëjmë këtë”, një frazë e cituar shpesh dhe tallur nga ata që besojnë se Gjermania nuk duhet të lejojë shumë migrantë ose nga të zhgënjyerit me mungesën e mbështetjes nga qeveria federale me integrimin e emigrantëve.

Në fund të vitit 2014, me luftën në Siri që po i afrohet vitit të katërt dhe fitimit të Shtetit Islamik në veri të vendit, eksodi i sirianëve u intensifikua. Në të njëjtën kohë, të tjerë po iknin nga dhuna dhe varfëria në vende të tilla si Iraku, Afganistani, Eritrea, Somalia, Niger dhe Kosova.

Tani, pasi të kenë mbaruar zgjedhjet europiane  duhet të shohim edhe se kush do të mund të zërë vendin më të lartë të BE në Bruksel, pra kush do ta zëvendësojë Jean-Claude Juncker.

Në prill Juncker i tha grupit Funke Media të Gjermanisë të shtunën se kancelaria gjermane Angela Merkel është “shumë e kualifikuar” për një post të lartë në Bashkimin Evropian. Juncker tha se nuk mund ta imagjinonte Merkelin të zhdukej.

Ndërkohë, Merkel ka thënë se nuk do të kërkojë asnjë zyrë tjetër politike pas vitit 2021. Duke njoftuar qëllimin e saj për të lënë udhëheqësin e Bashkimit Kristian Demokratik të Gjermanisë (CDU), Merkel tha se Annegret Kramp-Karrenbauer shihet si një kandidate për postin e kancelares.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Marrëveshje edhe me Italinë

Kriza e migracionit po merr zgjidhje…