MENU
klinika

Nga 7 qershori

Largohet Theresa May/ Kush do e zëvendësojë?

24.05.2019 - 15:38

Theresa May ka thënë se do të largohet si udhëheqëse e konservatorëve më 7 qershor, duke hapur rrugën për garën për një kryeministër të ri.

Në një deklaratë emocionale, ajo tha se ajo kishte bërë çmos për të ofruar Brexit. May tha se ajo do të vazhdojë të shërbejë si kryeministre, ndërsa zhvillohet gara.

Partia tha se shpresonte që një udhëheqës i ri të vendosej deri në fund të korrikut.

Kjo do të thotë se May do të vazhdojë të jetë kryeministre kur Presidenti i SHBA Donald Trump të bëjë vizitën e tij shtetërore në Britani të Madhe në fillim të qershorit.

Të premten, sekretari i jashtëm Jeremy Hunt tha se do të kandidonte për udhëheqjen e partisë, duke u bashkuar me Boris Johnson, Esther McVey dhe Rory Stewart, të cilët kishin konfirmuar tashmë synimet e tyre.

Kryeministrja është përballur me një reagim të ashpër nga deputetët e saj kundër planit të saj të fundit të Brexit.

May mund të takohet me sekretarin e brendshëm Sajid Javid dhe sekretarin e jashtëm Jeremy Hunt në Downing Street të enjten, ku ata pritet të shprehin shqetësimet e tyre rreth propozimit për tërheqjen e saj.

Në deklaratën e saj të premten, ajo tha se ajo kishte bërë “gjithçka që mundej” për të bindur deputetët që të mbështesin marrëveshjen e tërheqjes që ajo kishte negociuar me Bashkimin Evropian, por se tani ishte në “interesin më të mirë të vendit që një kryeministër i ri të udhëhiqte këtë përpjekje “.

“Një konsensus i tillë mund të arrihet vetëm nëse ata në të gjitha anët e debatit janë të gatshëm të bëjnë kompromis,” tha ajo.

Zëri i May dridhej pasi përfundoi fjalimin e saj duke thënë: “Do të largohem së shpejti nga puna që ka qenë nder ta mbaja”.

Udhëheqësi i laburistëve Jeremy Corbyn tha se kishte qenë “e drejtë që May të jepte dorëheqjen” dhe se Partia Konservatore tani ishte “duke u shpërbërë”.