MENU
klinika

Reagimi

OKB për Turqinë: Lironi ‘Gylenistët’

30.05.2019 - 18:57

Të paktën 77,000 njerëz janë burgosur në pritje të gjykimit nga qeveria e Erdoganit për lidhje të dyshuara me klerikun me bazë në SHBA

Turqia duhet të lërë të lirë dy persona të ndaluar për lidhje të dyshuara me klerik e akuzuar për një përpjekje grushti të vitit 2016 dhe t’i paguajë atyre kompensim për paraburgim arbitrar, tha një organizëm i OKB-së të mërkurën.

Akademiku Ismet Ozcelik dhe drejtori i shkollës Turgay Karaman u dëbuan në vitin 2017 nga Malajzia në Turqi, ku u akuzuan për lidhje me Lëvizjen Gylen, një klerik që Ankaraja thotë se kërkoi një kryengritje vitin e kaluar. Qeveria e presidentit Rexhep Tajip Erdogan ka burgosur më shumë se 77,000 njerëz në pritje të gjyqit që nga përpjekja e grushtit të shtetit 2016 dhe arrestimet e gjera ende janë rutinë, që tregon se po rritet autokracia në Turqi.

Gylen me bazë në SHBA dhe pasuesit e tij e mohojnë grusht-komplotin. Duke thënë se i kishte shkelur lirinë dy shtetasve turq, Komiteti i OKB-së për të Drejtat e Njeriut i dha autoriteteve turke 180 ditë që të pajtoheshin me vendimin e saj. Por, i mungon ndonjë autoritet zbatues.

“Shteti palë është i detyruar të lirojë autorët (e ankesës) dhe t’u sigurojë atyre kompensim për shkeljet e pësuara”, tha raporti i komisionit mbi rastin, duke vënë në dukje se anëtarësimi i Turqisë në një marrëveshje ndërkombëtare të të drejtave kërkon që ajo të veprojë dhe të sigurojë “mjet efektiv”.

Turqia kishte kërkuar një përjashtim për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme dhe natyrës “serioze dhe komplekse” të krimeve të dyshuara të palëve, por komiteti e refuzoi atë, duke thënë se nuk arriti të shpjegonte se si ata përbënin një kërcënim.

Nuk pati reagim të menjëhershëm nga Ankaraja ndaj raportit. Që nga përpjekja e grushtit të dështuar tre vjet më parë, autoritetet turke kanë kërkuar ekstradimin e njerëzve të ndryshëm të dyshuar për lidhje me Lëvizjen Gylen.

Lëvizja e tij Hizmet posedon rreth 2,000 institucione arsimore në të gjithë botën. Gyleni ka jetuar në mërgim të vetëshpallur në Pennyslvania që nga viti 1999.