MENU
klinika

Deklarata

Pas Irakut e Sirisë, ISIS ‘provincë’ në Indi

12.05.2019 - 09:49

Shteti Islamik në Irak dhe Siri (ISIS) pohoi për herë të parë se ka krijuar një “provincë” në Indi, pas një përplasje mes militantëve dhe forcave të sigurisë në rajonin e Kashmirit.

Agjencia e lajmeve Amaq e ISIS njoftoi krahinën e re, që ajo e quajti “Wilayah of Hind”, në një deklaratë që gjithashtu pretendonte se ISIS shkaktoi viktima ushtarësh të ushtrisë indiane në qytetin Amshipora në rrethin Shopian të Kashmirit.

Deklarata e ISIS korrespondon me një deklaratë të policisë indiane të premten se një militant i quajtur Ishfaq Ahmad Sofi u vra në një takim në Shopian.

Deklarata e ISIS-it për themelimin e provincës së re duket se është projektuar për të forcuar qëndrimin e saj pasi grupi u zhvendos nga “kalifati” i Irakut dhe Sirisë në prill, ku  dikur kontrollonte mijëra milje territori.

kolana e librave

ISIS ka shtuar sulmet, duke përfshirë marrjen e përgjegjësisë për bombardimet e së dielës së Pashkëve në Sri Lanka që vranë së paku 253 persona.

Separatistët kanë dekada të tëra që luftojnë një konflikt të armatosur kundër sundimit indian në shumicën muslimane të Kashmirit. Pjesa më e madhe e këtyre grupeve duan pavarësi për Kashmirin ose bashkimin me Pakistanin, rival të Indisë. Ata, si ISIS, nuk kanë kërkuar të krijojnë një perandori në botën myslimane.

India dhe Pakistani kanë luftuar dy luftëra për Kashmirin dhe kanë këtë vit nga një sulm nga një grup militant me bazë në Pakistan u vranë të paktën 40 policë paraushtarakë në pjesën e kontrolluar nga India të rajonit.

Një zëdhënës i ministrisë së brendshme të Indisë, i cili është përgjegjës për sigurinë në Kashmir, nuk i është përgjigjur një kërkese për koment.