MENU
klinika

Sanksionet amerikane

Presidenti i Iranit: SHBA po na bën presion ‘të paprecedentë’

12.05.2019 - 11:43

Irani po përballet me presionin “të paprecedent” nga sanksionet ndërkombëtare, tha Presidenti Hassan Rouhani.

Sanksionet e ripërtërishme të SHBA-së kishin çuar në kushte më të vështira ekonomike sesa gjatë luftës së vendit 1980-88 me Irakun fqinj, tha Rouhani.

Komentet e tij erdhën në mes të tensioneve në rritje me SHBA, të cilat javën e kaluar vendosën anije luftarake dhe avionë luftarakë në Gjirin Persik.

Rouhani, i cili ndodhet nën presionin politik të brendshëm, bëri thirrje për unitet politik për t’u përballur me sanksionet.

“Gjatë luftës nuk kemi pasur ndonjë problem me bankat tona, shitjet e naftës apo importet dhe eksportet, dhe ka pasur vetëm sanksione për blerjen e armëve”, tha Rouhani për aktivistët politikë në kryeqytetin e Teheranit.

“Presionet nga armiqtë janë një luftë e pashembullt në historinë e revolucionit tonë islamik … por nuk shpresoj dhe kam shpresë të madhe për të ardhmen dhe besoj se mund t’i kalojmë këto kushte të vështira nëse jemi të bashkuar”, tha ai .

kolana e librave

Eskalimi i tensioneve SHBA-Iran ka vënë në pikëpyetje të ardhmen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015 që Irani nënshkroi me pesë anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe Gjermanisë.

Presidenti i SHBA Donald Trump vitin e kaluar u tërhoq në mënyrë të njëanshme nga marrëveshja dhe Irani ka treguar se mund të rifillojë aktivitetet bërthamore edhe nëse partnerët e tjerë bashkohen me sanksionet amerikane.

Sipas marrëveshjes, Irani kishte rënë dakord të kufizonte aktivitetet e tij të ndjeshme bërthamore dhe do të lejonte në inspektorët ndërkombëtarë, në këmbim të lehtësimit të sanksioneve.

Sanksionet amerikane, veçanërisht ato në sektorin e energjisë, transportit dhe financiar, kanë goditur eksportet e naftës dhe kanë bërë që investimet e huaja të ulen. Sanksionet ndalojnë kompanitë amerikane që të bëjnë tregti me Iranin drejtpërdrejt dhe gjithashtu me ndonjë firmë apo shtete të huaj që kanë të bëjnë me Iranin.

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka thënë se pret që ekonomia iraniane të tkurret me 6% në vitin 2019.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN