MENU
klinika

Maqedonia e Veriut

SHBA-ja uron Pendarovskin për fitoren në zgjedhje

07.05.2019 - 19:46

Shtetet e Bashkuara e uruan Stevo Pendarovskin për fitoren në zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut.

SHBA-ja është një partner i fuqishëm i Maqedonisë së Veriut dhe shpresojmë për bashkëpunim me Stevo Pendarovskin dhe me të gjitha partitë politike, në rrugën e Maqedonisë së Veriut për t’u bërë anëtarja e 30-të e NATO-s dhe në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian”, thuhet në deklaratën e Departamentit amerikan të Shtetit.

Rrethi i dytë i zgjedhjeve presidenciale në Maqedoninë e Veriut u mbajt të dielën.

Pendarovski, kandidat i partive në pushtet, e fitoi kandidaten e opozitës, Gordana Siljanovska-Davkova, me një epërsi prej rreth 6% të votave.

Atë e uruan për fitoren edhe zyrtarë të lartë të Bashkimit Evropian dhe të NATO-s.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN"Oferta e duhur për Ballkanin Perëndimor"

Plani me 4 pika për zhvillimin e Ballkanit

Kërkesë e vjetër, probleme të reja

Zgjerimi i BE-së: Qëndrimet për Serbinë dhe Kosovën