MENU
klinika

Kupa e Shqipërisë

Spektakël me 12 gola/ Tirana dhe Kukësi prekin finalen

08.05.2019 - 19:19

Tirana shkatërroi Luftëtarin në shtëpi duke kaluar në finale e Kupës së Shqipërisë.

Në stadiumin “Selman Stermasi” bardheblutë shënuan plot 5 gola ndërkohë që gjirokastritët arritën të shënonjnë 3 gola.

Daja, Cobinah, Ngo’o dhe Sentamu dy herë ishin autorët e golave për Tiranën, ndërsa për gjirokastritët gjetën rrjetën Fili, Oshafi dhe Dunga.

Në sfidën tjetër gjysmëfinale, Kukësi triumfoi ndaj Skënderbeut edhe në Korçë, me rezultatin 1-3, duke kaluar në finale me rezultatin e përgjithshëm 1-5.

konica sportkonica sport mobile

Verilindorët kaluan të parët në avantazh me anë të Reginaldos, ndërsa në fund të pjesës së parë dyfishuan shifrat, pas një autogoli të mbrojtësit Leonit Abazi.

Në të dytën, goli i Bregut rihapi sfidën, por të besuarit e Gjokës mbyllën llogaritë në minutën e 58’, pas golit të shënuar nga Valdet Rama.

Me plot 11 gola në dy sfidat e kthimit gjysmëfinale, Tirana dhe Kukësi do të ‘përplasin brirët’ në finalen e 2 Qershorit për fitimin e trofeut.