MENU
klinika

Nga Financial Times

Të djathtët në Europë, ‘shërbëtorë’ të Putinit?

24.05.2019 - 16:50

Skandali i qeverisë së koalicionit të Austrisë më parë gjatë javës ka hedhur dritë mbi lidhjet ndërmjet partive të djathta të ringritura të Europës dhe Kremlinit.

Shumë nga partite e djathta në BE, të cilët janë gati të marrin një pjesë të mire të vendeve në zgjedhjet parlamentare evropiane këtë javë, kanë kërkuar dhe gjetur një partner të gatshëm si Moska.

Qeveria e koalicionit të Austrisë u rrëzua pas një videoje të Heinz-Christian Strache, liderit të partisë Liria dhe tani ish-zëvendëskryeministrit. Ky nuk është i pari kontakt mes rusëve FPO. Partia nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi 10-vjeçare në fund të vitit 2016, përpara zgjedhjeve të vitit 2017.

Zyrtarët e partisë së Lirisë kanë kërkuar vazhdimisht përfundimin e sanksioneve të BE kundër Rusisë. Putin ishte gjithashtu një mysafir personal në martesën e ministrit të jashtëm të emëruar nga FPO Karin Kneissl. Në vitin 2008, partia mbështeti fushatën ushtarake të Moskës në Gjeorgji.

Në Hungari, Orban ftoi Bankën Ndërkombëtare për Investime me qendër në Moskë të zhvendoset në Budapest në maj, me privilegje të plota diplomatike dhe imunitete për punonjësit dhe mysafirët e saj.

Ai gjithashtu dha një kontratë për projektin e energjisë bërthamore PAKS II prej 12.5 miliardë eurosh për Rosatom të Rusisë. Projekti do të financohet nga një kredi ruse prej 10 miliardë eurosh dhe është dhënë pa tender.

Budapesti ka bllokuar punën e Komisionit të NATO-s në Ukrainë mbi një projektligj të Ukrainës për gjuhët që ajo thotë se shkel të drejtat e hungarezëve etnikë që jetojnë në Ukrainë.

Në Itali, Matteo Salvini ka shprehur shpesh admirimin e tij për Vladimir Putin dhe ka bërë disa udhëtime në Rusi për të takuar zyrtarë të Bashkimit të Rusisë. Madje nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi me partinë e Putinit në mars 2017.

Udhëheqësi i Lidhjes, i cili shërben si zëvendëskryeministër i Italisë dhe ministri i brendshëm në një qeveri koalicioni, gjithashtu ka bërë thirrje në mënyrë të përsëritur që BE të heqë sanksionet kundër Rusisë, duke argumentuar se ata dëmtojnë eksportuesit italianë.

Megjithatë, Salvini ka mohuar të marrë financime nga burimet ruse apo partia e Putinit.

Në Gjermani, një dokument deklaroi se Markus Frohnmaier, një parlamentar i ekstremit të djathtë dhe anëtar i AfD, mund të bëhej “absolutisht i kontrolluar” nga Rusia. Dokumenti ishte një dokument strategjik i paraqitur në përpjekjet e detajuara të Kremlinit për të ndikuar opinionin publik dhe vendimmarrësit në të gjithë BE-në.

Frohnmaier, i cili ka mohuar njohjen e dokumentit dhe tha se ai kurrë nuk ishte nën kontrollin e askujt, ka folur shpesh kundër sanksioneve të BE kundër Rusisë dhe ka bërë udhëtime në Krime dhe pjesë të Ukrainës lindore të kontrolluar nga separatistët.

Shumë politikanë të AfD kanë punuar si “vëzhgues të zgjedhjeve” në zgjedhjet e kontrolluara nga Kremlini.

Në Francë, Marine Le Pen, ka mbështetur aneksimin e Krimesë të Rusisë në deklarata.  Në vitin 2014, partia e saj, mori kredi nga Rusia me vlerë 11 milion euro.

Akuzat për lidhje me Rusinë kanë ndjekur fushatën për të lënë BE-në që para referendumit të Brexit të 2016-ës. Një emër shfaqet vazhdimisht në lidhje me lidhjet e Rusisë: Arron Banks, donatori më i madh i fushatës për largimin nga BE dhe një bashkëpunëtor i ngushtë i kreut të partisë Brexit, Nigel Farage.