MENU

Paralajmërimet e presidentit

Trump: Lufta me ne, fundi i Iranit

20.05.2019 - 15:29

Presidenti i SHBA Donald Trump ka paralajmëruar Iranin, duke thënë se do të shkatërrohet në qoftë se një konflikt shpërthen midis dy vendeve.

“Nëse Irani dëshiron të luftojë, ky do të jetë fundi zyrtar i Iranit”, tha ai në një postim në Twitter të dielën. “Asnjëherë mos kërcënoni Shtetet e Bashkuara përsëri!”

Ministri i Jashtëm iranian, Mohammad Javad Zarif, u përgjigj duke thënë se të tilla “keqtrajtime gjenocidale” nuk do t’i “japin fund Iranit”.

Në një intervistë me Fox News transmetuar të dielën, presidenti u zotua se nuk do ta lejonte Iranin të zhvillonte armë bërthamore, por tha se nuk donte një konflikt. “Unë nuk jam dikush që dëshiron të hyjë në luftë, sepse lufta i dëmton ekonomitë, lufta i vret njerëzit më e rëndësishmja”, tha ai.

 

Të shtunën, ministri i saj i jashtëm i Iranit këmbënguli se nuk kishte oreks për luftë. “Nuk do të ketë një luftë pasi as ne nuk duam një të tillë”, tha Zarif për agjencinë shtetërore të lajmeve Irna.

Mosmarrëveshjet më të fundit vijnë pasi Irani pezulloi angazhimet e veta sipas marrëveshjes ndërkombëtare bërthamore 2015 dhe kërcënoi të rifillojë prodhimin e uraniumit të pasuruar që përdoret për të bërë karburantin e reaktorit dhe armët bërthamore.

Marrëveshja kishte për qëllim shkurtimin e sanksioneve ndaj Iranit në këmbim të një programi përfundimtar bërthamor, por Shtetet e Bashkuara u tërhoqën në mënyrë të njëanshme nga marrëveshja vitin e kaluar.

Duke e quajtur marrëveshjen “të dëmtuar”, Trump rivendosi sanksione.

Teherani dyshohet se ka vendosur raketa në anije në Gjirin Persik dhe hetuesit amerikanë thuhet se besojnë se vendi ka dëmtuar katër tankera jashtë brigjeve të Emirateve të Bashkuara Arabe, pretendime që Irani i ka mohuar.

Ditët e fundit, SHBA ka vendosur transportuesin e avionëve të USS Abraham Lincoln në rajon dhe thuhet se ka hartuar plane për të dërguar 120,000 trupa në Lindjen e Mesme.

Personeli diplomatik është urdhëruar të largohet nga Iraku dhe ushtria amerikane ka ngritur nivelin e kërcënimit në rajon për shkak të pohimit të supozuar të forcave të mbështetura nga Irani; në kundërshtim me një gjeneral britanik i cili kishte thënë se nuk kishte “kërcënim në rritje”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Trump kërkon të nisë bisedimet

Marrëdhëniet SHBA-Iran po përmirësohen