MENU
klinika

Bisedimet SHBA-Kinë

Trump: Pekini ‘ka thyer’ marrëveshjen

09.05.2019 - 11:16

Presidenti i SHBA Donald Trump ka thënë se Kina “theu” marrëveshjen në bisedimet tregtare, duke rritur armiqësitë midis të dy palëve.

“Ata e thyen marrëveshjen … Ata nuk mund ta bëjnë këtë, kështu që ata do të paguajnë”, u tha Trump mbështetësve në një miting fushate në Florida.

Komentet erdhën pasi Pekini tha se do të hakmerret me “masat e nevojshme të domosdoshme” nëse SHBA ngre tarifat për produktet kineze.

Pavarësisht kësaj, të dy palët do të mbajnë të enjten bisedime tregtare në SHBA.

Arsyeja për tërheqjen e Kinës dhe tentativën e rinegociimit të Marrëveshjes Tregtare është shpresa se ata do të jenë në gjendje të “negociojnë” me Joe Bidenin ose një nga demokratët për vitet që do të vijnë.

Vetëm kohët e fundit, të dy palët duket se po mundohen për një marrëveshje që do t’i jepte fund luftës tregtare. Por të dielën, Trump tha në Twitter se SHBA do të rrisë tarifat mbi 200 miliardë dollarë mallra kineze këtë javë dhe do të mund të vendoste tarifa të reja.

kolana e librave

Përfaqësuesi i Tregtisë së SHBA Robert Lighthizer më vonë akuzoi Kinën për mungesën e angazhimit në bisedimet e tregtisë. Megjithatë, ai këmbënguli se një marrëveshje me Pekinin ishte ende e mundur.

Tarifat janë tatimet e paguara nga importuesit për mallrat e huaja, kështu që një tarifë 25% e imponuar nga SHBA për mallrat kineze do të paguhej nga kompanitë amerikane.

Më parë gjatë javës, tregjet botërore të bursës ranë ndjeshëm në përgjigje të mundësisë së tarifave më të larta dhe investitorët mbesin të kujdesshëm.

trump xi jinping-konica.al

Tarifat mbi 200 miliardë dollarë mallra kineze duhej të rriteshin në 25% nga 10% në fillim të vitit, por kjo u shty ndërsa negociatat përparuan.

“Shkallëzimi i fërkimit tregtar nuk është në interes të popullit të të dy vendeve dhe njerëzve të botës”, tha në një deklaratë të Ministrisë kineze të Tregtisë. “Pala kineze me shumë keqardhje pranojnë që nëse masat tarifore të SHBA zbatohet Kina do të duhet të marrë masa kundërthënëse të nevojshme.”

Të dy palët kanë imponuar tashmë tarifa për mallrat e njëri-tjetrit me miliarda dollarë, duke krijuar pasiguri për bizneset dhe duke ndikuar në ekonominë globale.