MENU
klinika

Arsyet

Ukrainë/ Presidenti i ri shpërndan parlamentin

20.05.2019 - 16:06

Komediani Volodimir Zelensky është betuar si presidenti i gjashtë i vendit të shkatërruar nga lufta.

Ceremonia e inaugurimit të hënën erdhi dy javë pas miratimit të parlamentit nga data e kërkuar nga Zelensky.

41-vjeçari njoftoi shpërbërjen e parlamentit në fjalimin e tij, në mënyrë që kauza e tij parësore anti-korrupsion të mos lihet në duart e të besuarve të paraardhësit të tij. 

Në fjalën e tij, Zelensky sulmoi kabinetin e ministrave, duke thënë se ai nuk e kuptoi pse ata vazhdonin të thoshin se nuk mund të bënin shumë për të ndryshuar situatën në vend.

“Ju mund të merrni një letër, një stilolaps dhe të lironi hapësirën tuaj për ata që do të mendojnë për gjeneratën e ardhshme. Mendoj se njerëzit do ta vlerësojnë këtë,” tha ai.

Një letër dorëheqje e Ministrit të Mbrojtjes Stepan Poltorak drejtuar Zelensky u shfaq në faqen zyrtare të ministrit menjëherë pas fjalimit. Ai ndjek dorëheqjen e Ministrit të Jashtëm Pavlo Klimkin dhe kreut të Këshillit të Sigurisë Kombëtare Oleksandr Turchynov.

Zelensky, iu bëri thirrje ukrainasve të ndajnë përgjegjësinë për të ardhmen e vendit. “Prej sot, secili prej nesh është përgjegjës për Ukrainën, të cilën ua lëmë fëmijëve tanë. Secili prej nesh vdiq në Donbass, çdo ditë ne humbim secilin prej nesh. Secili prej nesh është një migrant, një punëtor i huaj”, tha presidenti .

Zelensky tha: “Gjatë gjithë jetës sime, u përpoqa të bëja gjithçka në mënyrë që ukrainasit të buzëqeshin.Në pesë vitet e ardhshme do të bëj gjithçka që ukrainasit të mos qajnë. “

Yaroslav Yurchyshyn, ekspert në avokimin dhe luftën kundër korrupsionit, tha për Al Jazeera se përparësia e parë e Zelensky për trajtimin e korrupsionit që është duke e dobësuar vendin, ishte ndryshimi i prokurorit të përgjithshëm.

“Pas kësaj, është e nevojshme të rivendosim agjencinë kombëtare anti-korrupsion dhe të lejojmë që gjykata anti-korrupsion të funksionojë në mënyrë të pavarur”, tha ai.

Zelensky mundi Poroshenko, në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale më 21 prill me 73 përqind të votave.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Pasaportat ruse për ukrainasit

Zelensky refuzon ofertën e Putinit