MENU
klinika

Washington Post

Zelensky do që Ukraina të qëndrojë larg Amerikës?

21.05.2019 - 15:22

Komediani televiziv ukrainas Volodimir Zelensky fitoi zgjedhjet presidenciale muajin e kaluar, dhe  vëzhguesit perëndimorë janë habitur.

A është ai me të vërtetë anti-korrupsion si në rolin që ka luajtur në programin e tij televiziv, apo është ai rob i oligarkisë së dyshuar të korruptuar? A do të vazhdojë politikën e jashtme pro-perëndimore të Ukrainës dhe do të ngrihet kundër Vladimir Putin të Rusisë apo do të lejojë manipulimin e tij nga Moska? Jo të gjitha përgjigjet ishin aty, por fjalimi inaugurues i zotit Zelensky të hënë dha disa shenja inkurajuese.

Zelensky i bëri thirrje parlamentit që të largojë imunitetin e anëtarëve të tij nga ndjekja penale dhe të miratojë një ligj që lejon ndjekjen penale të zyrtarëve për pasurimin e paligjshëm.

Ai tha se përparësia e tij kryesore do të ishte t’i jepte fund luftës së Ukrainës me forcat e mbështetura nga Rusia në dy provincat lindore, ai nuk do të heqë dorë nga territori i Ukrainës, duke përfshirë Krimenë, të cilën Putin e ka shpallur pjesë e Rusisë.

Zelensky shpejt mund të përballet me mosmarrëveshje ligjore me kundërshtarët e tij parlamentarë, të cilët po kundërshtojnë autoritetin e tij për të detyruar zgjedhje të parakohshme.

Putin, nga ana e tij, përshëndeti fitoren e zotit Zelensky duke ofruar pasaporta ruse për banorët e Ukrainës lindore dhe zëdhënësi i tij tha të hënën se ai as nuk do ta përgëzonte as do të takonte së shpejti presidentin e ri.

Megjithatë duket se lideri i ri i Ukrainës po përpiqet të sjellë ndryshime të nevojshme në një vend që, pavarësisht burimeve të bollshme, ka korrupsion endemik si dhe konflikte me Rusinë.

Paraardhësi i Zelensky, Petro Poroshenko, ishte vetë një oligark që i rezistoi ashpër përpjekjeve të Putin për të shpërbërë vendin, por bllokoi reformat kritike ndaj gjyqësorit dhe institucioneve të tjera.

Një provë vendimtare për presidentin e ri do të jetë trajtimi i tij i oligarkut Ihor Kolomoisky, i cili u bashkua me  Zelenskyn në shfaqjen e tij televizive dhe u largua nga vendi pasi u akuzua nga qeveria e z. Poroshenko për plaçkitje të një banke.

Vëzhguesit perëndimorë u alarmuan kur Kolomoisky papritmas u kthye në vend javën e kaluar.

Zelensky nuk mund të ketë shumë përvoja politike, por duket se ka sens të mjaftueshëm për të rezistuar duke lejuar administratën e tij të re të zvarritet në politikën e brendshme të SHBA.

Giuliani dhe shefi i tij duhet të ndalojnë përpjekjen për të keqpërdorur qeverinë e Ukrainës dhe në vend të kësaj të ndihmojnë presidentin e ri të ketë sukses.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Pasaportat ruse për ukrainasit

Zelensky refuzon ofertën e Putinit