MENU
klinika

Këshilla shëndeti

Zhvillimi i osteoporozës, 5 gjëra që duhet të bëni të ulni shanset

11.05.2019 - 16:10

Është e lehtë të supozosh se osteoporoza është diçka që nuk do të duhet të mendosh derisa të jesh më i vjetër, por mjekët thonë se ky është një gabim i madh.

“Gjërat që bëni tani mund të kenë një ndikim në shëndetin e kockave kur jeni më i vjetër”, thotë Scott Kaiser, MD, një mjek familjar në Qendrën Shëndetësore të Providence Saint John në Santa Monica, Kaliforni.

Osteoporoza është një sëmundje që ndodh kur trupi humbet kockat e tepërta, ka kocka shumë të vogla ose kombinon të dyja, sipas Fondacionit Kombëtar të Osteoporozës (NOF). Sëmundja mund të jetë dobësuese. Kur dikush ka osteoporozën, eshtrat e tyre bëhen të dobëta dhe mund të thyejnë nga rënia ose, në raste të rënda, nga diçka aq e thjeshtë sa një përplasje e vogël ose teshtimë.

Osteoporoza është e zakonshme – rreth 54 milionë amerikanë kanë gjendjen ose masën e ulët të eshtrave, gjë që i vë ata në rrezik për zhvillimin e sëmundjes, thotë NOF. Ekziston një gamë e gjerë faktorësh që mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të osteoporozës, duke përfshirë edhe një histori familjare të sëmundjes, duke marrë medikamente të caktuara, si antacide ose steroide që përmbajnë alumini, humbje ekstreme në peshë dhe ushqim të dobët.

Ka disa ndryshime të jetesës që mund të bëni për të ulur rrezikun tuaj, thotë Laura Ryan, MD, një endokrinolog në Qendrën Mjekësore të Qendrës Mjekësore “Ohio Wexner”.

Për një shëndet sa më të mirë të kockave duhet:

1.Hani një dietë të ekuilibruar

Shumëllojshmëri frutash, perimesh, vlera ushqyese janë kryesoret për dietën tuaj. Është veçanërisht e rëndësishme që të merrni shumë kalcium dhe vitaminë D në dietën tuaj për shëndetin e kockave”, thotë Kaiser.

Kalciumi është një mineral që ndërton kockat dhe i mban ato të shëndetshme, por trupi juaj nuk mund të prodhojë kalciumin e vet, duke e bërë të domosdoshme për ta marrë atë nga ushqimet që hani. Dhe, nëse nuk merrni kalcium të mjaftueshëm në dietën tuaj, kockat tuaja mund të bëhen të dobëta dhe t’ju vënë në rrezik për osteoporozën, thotë Ryan.
Duhet të hani produkte qumështi, si qumështi, kosi dhe djathi, si dhe perime të gjelbra dhe ushqime të mëngjesit me kalcium, qumësht soje, drithëra, snacks dhe bukë.

Vitamina D është një tjetër lëndë ushqyese e rëndësishme për shëndetin e kockave – ndihmon trupin tuaj të përthithë kalcium. Ndriçimi i diellit është një nga burimet kryesore të vitaminës D, por mund të gjendet edhe në shtesa dhe ushqime të tilla si peshku yndyror. Është gjithashtu e shtuar shpesh në qumësht, lëng portokalli, qumësht soje dhe drithëra të fortifikuara, vë në dukje Ryan.

2-Shmangni dietën për përplasje dhe kequshqyerje

Kjo është e dyfishtë. Për fillestarët, kjo kthehet në nevojën e ushqyesve të duhur në dietën tuaj për shëndetin e kockave – nëse nuk keni mjaft kalcium, vitaminë D dhe ushqyesve të tjerë si proteina, jeni duke rritur rrezikun e osteoporozës, thotë Kaiser. Mund të shkaktojë edhe ndalimin e periodave tek një grua dhe kjo mund të zvogëlojë sasinë e estrogjenit në trupin e saj, duke çuar në një humbje të masës kockore, thotë Ryan.

3-Merrni lehtë alkoolin dhe kafeinën

Përdorimi i alkoolit dhe kafeinës ndikon shumë për shëndetin tuaj të kockave,thotë Ryan. Sasia e madhe e alkoolit ndikon në brishtësin e kockave.
Kafeja, çaji dhe pijet sasiore përmbajnë kafeinë, e cila mund të zvogëlojë thithjen e kalciumit në trupin tuaj dhe të çojë në humbjen e kockave, thotë NOF. Kjo është arsyeja pse organizata rekomandon që të ketë jo më shumë se tre filxhanë kafe në ditë.

4-Bëni ushtrime me peshë

Ushtrimet me peshë të lartë dhe me ndikim të ulët mund të ndihmojnë në ndërtimin e eshtrave dhe mbajtjen e tyre të fortë, thotë Kaiser.

“Ushtrimet me peshë janë shumë kritike për shëndetin tonë të kockave”, thotë ai.

5-Shmangni pirjen e duhanit

Pirja e duhanit është tregues për zvogëlimin e masës kockore.

“Njerëzit që pijnë duhan kanë cilësi më të keqe të kockave dhe kanë më shumë gjasa të shkëputen”, thotë Ryan.

Nëse jeni të shqetësuar për shëndetin tuaj të ardhshëm të kockave ose nuk jeni të sigurt nëse po bëni atë që mundeni për të ndërtuar eshtra të mira, bisedoni me mjekun tuaj.

“Çdo kohë është një kohë e mirë për të patur një diskutim me mjekun tuaj për këtë,” thotë Ryan

Përkthyer nga Yahoo.com
Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN