MENU
klinika

Historia e 6-vjeçarit, Leo

Duke luftuar me tumorin e trurit

21.06.2019 - 17:14

Gjashtëvjeçari, Leo po lufton me një lloj tumori të trurit, i quajtur një Pontine Glioma (DIPG).

Megjithëse këto tumore mund të shkaktojnë dobësi të muskujve dhe vështirësi në këmbë, ai nuk kishte shenja të ndonjë problemi deri në maj, kur ndodhi një incident në një pishinë.

Ai u mbyt në fund ndërsa notonte me vëllezërit dhe motrën e tij, dhe pasi CPR u përdor për ta ringjallur, u mor nga ambulanca për në dhomën e urgjencës. Kur mjekët atje e skanuan për një thyerje të mundshme të kafkës ose qafës nga aksidenti, skanerët zbuluan një tumor malinj në pjesën trurit.

Prindërit e Leos, iu referuan një trajtimi klinik që po punon me qasje të reja për trajtimin e tumoreve të trurit pediatrik.

Këto tumore janë shumë të vështira për t’u kuruar dhe studiuesit janë të interesuar të përcaktojnë nëse lenalidomidi i barnave antikancer, i cili është përdorur për trajtimin e llojeve të tjera agresive të kancerit, është një trajtim shtesë i sigurt dhe efektiv për fëmijët pas terapisë rrezatuese.

Leo ka një vëlla binjak me emrin Brajan, vëllain më të madh Denisin dhe motrën Jasminën. Ai është i dashuruar me kafshët, pëlqen të bëjë fotografi, të bëjë video, të kërcejë dhe të jetë shumë aktiv.

“Leo është gjithmonë gati të tregojë një truk të ri, të tregojë një shaka dhe të këndojë një këngë”, thotë mamaja e tij.

Të dy binjakët morën pjesë në aktivitetet e Ditës së Fëmijëve që u organizuan në qytet, dhe gëzuan të katërt së bashku. I gjithë familja e vlerësoi natën e taco të Innit dhe darka e mbytur, ndërsa këtu, si dhe grupi i këndimit dhe duo i violinës që argëtuan gjatë ngrënies.

“Familja, miqtë dhe stafi mjekësor më kanë ndihmuar jashtëzakonisht shumë. Na kanë bërë vërtetë të ndihemi më mirë, na kanë mbështetur dhe kuptuar se çfarë po kalojmë” – thotë mamaja e Leo .