MENU

Sulmet në Gjirin e Omanit

Edhe për Arabinë Saudite fajtor është Irani

16.06.2019 - 09:48

Arabia Saudite ka fajësuar Iranin rival për sulmet e fundit ndaj depozituesve të naftës përgjatë një rruge kryesore të anijeve në Gjirin Persik.

Princi Mohammed bin Salman thotë se vendi i tij “nuk do të hezitojë” për të trajtuar çdo kërcënim, pasi tensionet vazhdojnë të rriten në rajon.

Të enjten, dy cistern u sulmuan në Gjirin e Omanit, një muaj pasi katër të tjerë u vunë në shënjestër në brigjet e Emirateve të Bashkuara Arabe.

SHBA gjithashtu ka fajësuar sulmet ndaj Iranit, që mohon çdo përfshirje.

“Ne nuk duam një luftë në rajon … por ne nuk do të hezitojmë të merremi me ndonjë kërcënim për popullin tonë, sovranitetin tonë, integritetin tonë territorial dhe interesat tona vitale”, tha princi bin Salman për gazetën e përditshme Asharq al-Awsat.“Regjimi iranian nuk e respektoi vizitën e kryeministrit japonez në Teheran,” shtoi ai”.

Ministri i Energjisë Saudite Khalid al-Falih më herët kërkoi një përgjigje “të shpejtë dhe vendimtare” ndaj sulmeve.

Ministri i Shtetit për Punët e Jashtme, Adel al-Jubeir, thotë se mbretëria “nuk dëshiron luftë me Iranin”.

Të shtunën, kreu i shoqatës më të madhe ndërkombëtare të transportit në botë tha se disa firma i kanë urdhëruar anijet e tyre të mos hyjnë në Ngushticën e Hormuzit dhe Gjirin e Omanit si rezultat i sulmeve.

Britania e Madhe ka thënë se përgjegjësia për sulmet e së enjtes “pothuajse me siguri” qëndron tek Irani.Vendi kundërshtoi pohimin e Iranit se Teherani zyrtarisht e thirri ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar për t’u ankuar për reagimin e Londrës.

Megjithatë, një zyrtar i Zyrës së Jashtme të Britanisë së Madhe tha se ambasadori kishte takuar një zyrtar të lartë për të diskutuar këtë çështje.

Pamjet e lëshuara nga SHBA të enjten janë mjaft bindëse sesa dëshmitë rrethanore që kishin dhënë më herët.

Irani ka mohuar çdo përfshirje në sulmet e të enjtes, duke thënë se ato janë kryer nga dikush që kërkon të prishë marrëdhëniet e Iranit me bashkësinë ndërkombëtare.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Akuzat për sulmet në Gjirin e Omanit

Edhe Britania bashkohet me SHBA-në kundër Iranit

Shpërthimi në Gjirin e Omanit

Sulmi në cisternat e naftës/ SHBA akuzon Iranin