MENU
klinika

Mbështetja për koalicionin e saj

Gjermanët nuk heqin dorë nga Merkeli

11.06.2019 - 20:13

Koalicioni i madh i Gjermanisë është gjithnjë e më i dobët, por shumica e gjermanëve duan që ai të qëndrojë në pushtet deri në vitin 2021, tregoi një sondazh i publikuar të hënën.

Koalicioni përbëhet nga CDU-ja e Merkelit, partia CSU nga Bavaria dhe SPD e qendrës së majtë.

Anketimi i Trendbarometer, i publikuar nga televizioni privat RTL, tregoi se vetëm një të tretat e personave të intervistuar mendonin se ky koalicion, duhet të marrë fund.

Nga ana tjetër, 59% e të anketuarve besojnë se partitë duhet ” të qeverisin deri në fund të mandatit”. Pjesa tjetër 8% thanë se nuk e dinin mënyrën më të mirë të veprimit.

Sondazhi përfshiu 1,003 vetë, duke përfshirë përkrahësit e partive në pushtet dhe votues të opozitës. Vetëm përkrahësit e partisë populiste AfD ishin kryesisht në favor të dhënies fund të koalicionit qeverisës.

kolana e librave

Ndërsa partia e Gjelbër e opozitës shënoi fitime të mëdha në zgjedhjet evropiane muajin e kaluar, vetëm 40% e votuesve të saj besojnë se koalicioni i përbërë nga partitë e tyre rivale duhet të përfundojë. Edhe mes anëtarëve të partisë së majtë, vetëm 49% donin që koalicioni i madh të shpërbëhej.

Nëse koalicioni do të merrte fund, shumica e 53% e të anketuarve besojnë se opsioni më i mirë do të jetë që të mbahen zgjedhje të reja.

Më pak se një e katërta e pjesëmarrësve preferojnë një riorganizim për të krijuar një koalicion të ri të CDU / CSU të Merkelit, të Gjelbërve dhe FDP.

SPD ka kaluar 10 vjet nga mandati gati 14-vjeçar i Merkelit në zyra në koalicione të mëdha, duke mundësuar sundimin e rivalëve të tyre të CDU-së.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Evropa do të humbasë shumë"

Rënia e Merkelit dhe e ardhmja e Evropës

Do të japë dorëheqjen

Fundi i epokës “Merkel” erdhi