MENU
klinika

Kërkesa për BE-në

Greqi dhe Qipro kërkojnë masa kundër Turqisë

20.06.2019 - 15:12

Kryeministri Alexis Tsipras ndodhet sot në Bruksel, i bindur se në takimin dy-ditor të liderëve të Bashkimit Evropian do të bjenë dakord të marrë masa specifike kundër Turqisë nëse vazhdon sjelljen “provokative” brenda zonës ekskluzive ekonomike të Qipros (ZEE).

Duke rënë dakord mbi një strategji të përbashkët me presidentin e Qipros Nicos Anastasiades, Tsipras tha në një intervistë për Open TV se ai beson se “vendime shumë të qarta do të merren në Bruksel dhe ndoshta edhe masa, nëse Turqia vazhdon sjelljen provokative”.

I pyetur se si do të reagojë Greqia nëse Turqia po shkon për të shpuar në ishullin juglindor të Egjeut të Kastellorizos, Tsipras tha: “Unë besoj se Turqia nuk do ta bëjë këtë.”

“Ne nuk do të lejojmë presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan ta bëjë këtë,” tha Tsipras. “Ne kemi një plan.”

Qeveria thuhet gjithashtu se është e bindur se nëse do të merren vendime të qarta në Samitin në lidhje me Turqinë, ajo do të thellojë më tej aleancat e forta të Greqisë.

Tsipras tha se sjellja e Turqisë është rezultat i dëshirës së saj për të rrëmbyer një pjesë të burimeve energjetike të rajonit dhe insistoi që Ankaraja të mos kuptojë “realitetet e reja”.

“Dhe realiteti është se Qipro nuk është më një shtet i vogël i pambrojtur në mes të Mesdheut, por një shtet anëtar i BE”.

Nga ana e tij, Ministri i Jashtëm i Turqisë Mevlut Cavusoglu u citua nga agjensia shtetërore Anadolu të thoshte të mërkurën se “e vetmja gjë” që Ankaraja dëshiron është të “garantojë se të drejtat e turqve qipriotë pranohen nga administrata greko-qipriote, Greqia, BE dhe të gjithë të tjerët “.

Ndërkohë, Ministri i Jashtëm grek Giorgos Katrougalos diskutoi për shpimin e Turqisë në ZEZE të Qipros me Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA John Bolton në një telefonatë te merkuren.

Katrougalos thuhet se është e rëndësishme për bashkësinë ndërkombëtare të theksojë se këto aktivitete duhet të ndalojnë. Për më tepër, ministri i Mbrojtjes Evangelos Apostolakis tha të mërkurën se Greqia, së bashku me Qipron, BE dhe aktorë të tjerë ndërkombëtarë, është duke ndërmarrë të gjitha masat e nevojshme për të trajtuar aktivitetet e Turqisë.