MENU
klinika

Deklarata e Salvinit

“Italia do të jetë partneri kryesor i SHBA në Evropë”

17.06.2019 - 16:08

Matteo Salvini po përpiqet që Italia të bëhet “partneri kryesor” i SHBA-së, kur të takojë zyrtarë të qeverisë së Donald Trump në Uashington të hënën.

Zëvendëskryeministri italian, i cili filloi marrëdhëniet me Trump gjatë fushatës së tij presidenciale, tha se ndërsa vendet e tjera kanë “zgjedhur rrugë të ndryshme”, Italia donte të kthehej në “partnerin më të rëndësishëm në Evropën kontinentale për demokracinë më të madhe perëndimore” .

“Dhe jo vetëm për interesat ekonomike dhe komerciale”, u tha ai gazetarëve pas mbërritjes në Uashington. “Por edhe për shkak të vizionit tonë të përbashkët të botës, të vlerave, të punës, të familjes dhe të të drejtave.”

Salvini do të takohet me Sekretarin e Shtetit të SHBA, Mike Pompeo dhe do të marrë pjesë në ceremoninë e vendosjes së kurorës në varrin e ushtarit të panjohur në varrezat kombëtare të Arlington të hënën përpara se të takojë zëvendëspresidentin Mike Pence në Shtëpinë e Bardhë.

Salvini, do të takohet gjithashtu me Grover Norquist, presidentin e amerikanëve për Reformën Tatimore.

Kur u pyet për të përbashkëtat me administratën e Trump, Salvini tha: “Do të ishte shumë e lehtë të thuhet imigrimi i kontrolluar dhe lufta kundër terrorizmit islamik. Prandaj unë do të thoja temat e reformës fiskale, taksat, mbrojtjen dhe mbrojtjen e ekonomisë kombëtare.”

Udhëtimi vjen mes tensioneve të larta midis Italisë dhe BE-së mbi borxhin e madh publik, si dhe mosmarrëveshjen midis Lidhjes dhe partnerit të koalicionit qeveritar, Lëvizjes pesë yje (M5S).

“Është e qartë që Salvini është duke u përgatitur për t’u bërë kryeministër dhe kështu, ashtu si të gjithë kryeministrat që shkojnë në SHBA, ai po kërkon të marrë mbështetje”, tha Alfonso Giordano, profesor i politikës në Universitetin Luiss të Romës.

Këtë muaj BE nisi procedurat për gjobitjen e Italisë £ 3.1bn për dështimin e zvogëlimit të borxhit të saj.

Giordano tha “Udhëtimi në SHBA është gjithashtu një mënyrë për të bërë të ditur se Italia nuk është plotësisht e izoluar”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kadare dhe intelektualët paralajmërojnë

“Evropa do të zhduket nën dallgët e populizmit”