MENU
klinika

Ministri kinez

Kina: Lufta me SHBA do të ishte katastrofë për gjithë botën

02.06.2019 - 13:23

 Ministri kinez i mbrojtjes Wei Fenghe kritikoi Shtetet e Bashkuara të dielën për mbështetjen e tij për Tajvanin dhe për operacionet detare në Detin e Kinës Jugore, por tha se konflikti ose lufta midis dy vendeve do të ishte një fatkeqësi.

Wei tha për Shangri-La Dialogun në Singapor, takimin e nivelit të lartë të mbrojtjes të Azisë, se Kina do të “luftojë deri në fund” nëse dikush do të përpiqej të ndante Kinën nga Tajvani, të cilat Pekini e konsideron një territor të shenjtë që do të merret me forcë nëse është e nevojshme.

“Asnjë përpjekje për të ndarë Kinën nuk do të ketë sukses. Çdo ndërhyrje në çështjen e Tajvanit është e destinuar të dështojë “, tha Wei.

“Ne do të përpiqemi për procesin e ribashkimit paqësor me sinqeritetin dhe përpjekjet më të mëdha, por nuk bëjmë asnjë premtim që të heqim dorë nga përdorimi i forcës”.

Lidhjet e Kinës dhe SHBA-së janë bërë gjithnjë e më të tensionuara për shkak të një lufte të hidhur tregtare dhe mbështetjes amerikane për Tajvanin dhe qëndrimin ushtarak të Kinës në Detin e Kinës Jugore, ku SHBA po zhvillon gjithashtu patrullime.

Në një fjalim, Wei tha se Kina do të “luftojë deri në fund” nëse Shtetet e Bashkuara dëshironin të luftonin në çështjet tregtare. Por nëse Uashingtoni dëshironte të fliste, “ne do ta mbajmë derën hapur”.

Wang, duke folur në një konferencë shtypi, gjithashtu nuk pranoi të komentojë nëse Presidenti Xi Jinping do të takohet me Presidentin e SHBA Donald Trump në samitin e këtij muaji në G20 në Japoni, duke thënë se ai nuk e kishte atë informacion.

Pekini gjithashtu është zemëruar shumë nga SHBA dhe anijet e tjera luftarake që kalojnë nëpër Ngushticën e Tajvanit, të cilën e konsideron si pjesë të ujërave të saj territoriale.

Ndërkohë, në takim foli edhe sekretari në detyrë amerikan i mbrojtjes Patrick Shanahan që e bëri përgjegjëse Kinën për destabilizimin e disa rajoneve të Azisë.

Shanahan nuk e përmendi drejtpërdrejt Kinën kur akuzonte “aktorët” destabilizues të rajonit, por vazhdoi të thoshte se Shtetet e Bashkuara nuk do të injoronin sjelljen kineze.

“Ndoshta kërcënimi më i madh afatgjatë për interesat vitale të shteteve në të gjithë rajonin vjen nga aktorë të cilët kërkojnë të sulmojnë, në vend që ta mbështesin, rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla”, tha Shanahan në mbledhjen më te madhe te sigurisë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN