MENU
klinika

Mbështetje nga vendet e Mesdheut

Konflikti me Turqinë/ Macron mbështet Qipron

15.06.2019 - 15:29

Në një samit në Maltë, shtetet mesdhetare të BE kanë mbështetur një tjetër shtet anëtar Qipro në mosmarrëveshjen e saj me Turqinë lidhur me rezervat fitimprurëse të gazit në det të hapur.

Zbulimi i rezervave ka përkeqësuar tensionet midis Turqisë dhe Qipros.

Më parë këtë javë Qipro tha se kishte lëshuar urdhër arresti për ekuipazhin e një anije shpuese turke, të cilën ajo thoshte se kishte shkelur në territorin e saj.

Ankaraja tha se raportet e urdhër arrestit “kaluan vijën” dhe insiston se ajo ka të drejtën ligjore për të kryer hulumtime energjetike në ujërat jashtë Qipros.

Të premten, presidenti francez Emmanuel Macron tha se BE “nuk do të tregojë dobësi në këtë çështje”.

kolana e librave

“Dua të përsëris solidaritetin tim me Qipron dhe mbështetjen dhe respektin tim për sovranitetin e saj. Turqia duhet të ndalë aktivitetet e saj të paligjshme në zonën ekskluzive ekonomike të Qipros”.

Turqia pushtoi pjesën e tretë të veriut të ishullit të Qipros në vitin 1974.

Pjesa veriore turke e Qipros shpalli pavarësinë por njihet vetëm nga Turqia.

Dekada më vonë ishulli ende pret një forcë paqeruajtëse të OKB që ndan grekët qipriotë në jug nga qipriotët turq në veri.

Turqia ka bërë ofertë për anëtarësim në BE, por kandidatura e saj është e ngrirë, me ekzekutivin e BE që tha në maj se shpresat e tij për t’u bashkuar po veniten për shkak të kundërshtimit të të drejtave dhe sundimit të ligjit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN