MENU
klinika

Emigraconi i paligjshëm

Kufiri SHBA-Meksikë/ 6000 ushtarë për të ndaluar emigrantët

07.06.2019 - 15:10

Meksika ka vendosur 6,000 ushtarë të Gardës Kombëtare në kufirin e saj me Guatemalën, në një përpjekje për të frenuar rrjedhën e emigrantëve që shkonin në SHBA.

Ministri i Jashtëm i Meksikës, Marcelo Ebrard është në Uashington duke u përpjekur të ndalojë SHBA-të nga vendosja e tarifave tregtare për mallrat meksikane mbi emigracionin e paligjshëm.

Presidenti i SHBA Donald Trump është zotuar të miratojë të hënën detyrimet e importit prej 5% nëse nuk arrihet marrëveshje.

Ebrard tha se forcat do të vendosen në kufirin jugor të Meksikës me Guatemalën për të parandaluar hyrjen e emigrantëve në vend.

Shtëpia e Bardhë mund të mirëpresë veprimin e fundit në kufirin jugor të Meksikës, por duke pasur parasysh paparashikueshmërinë e kësaj presidence, nuk është ende e qartë nëse kjo do të jetë e mjaftueshme për Presidentin Trump të heqe tarifat.

kolana e librave

Sipas propozimit të presidentit të SHBA, detyrimet do të rriteshin me 5% çdo muaj për mallrat, duke përfshirë makina, birrë, tekilat, fruta dhe perime, duke arritur në 25% deri në tetor.

Trump dëshiron që Meksika të ndalojë qindra mijëra emigrantë më së shumti të Amerikës Qendrore që kanë kërkuar hyrjen në SHBA këtë vit.bPresidenti njoftoi tarifat e planifikuara të Meksikës javën e kaluar në Twitter.

Dogana e SHBA dhe Mbrojtja Kufitare njoftuan këtë javë se arrestimet e emigrantëve u rritën në maj në nivelin më të lartë në më shumë se një dekadë.

Shifrat zyrtare tregojnë se kalimet e paligjshme të kufirit kanë qenë në rënie që nga viti 2000. Në vitin 2000, 1.6 milion njerëz u kapën duke u përpjekur të kalonin kufirin ilegalisht. Megjithatë, gjatë dy viteve të fundit, numri i arrestimeve është rritur përsëri, veçanërisht në muajt e fundit.