MENU
klinika

Presidenca e Komisionit Europian

Macron: Do ta mbështesja Merkelin nëse do të kandidonte

12.06.2019 - 18:06

Presidenti francez Emmanuel Macron i tha të martën stacionit televiziv zviceran RTS se ai do të mbështeste kancelaren gjermane Angela Merkel nëse ajo do të kandidonte për presidente të Komisionit Evropian.

I pyetur për qëndrimin e tij në negociatat në vazhdim për postet në BE, Macron tha: “Evropa ka nevojë për personalitete të forta, ka nevojë për njerëz me besueshmëri dhe aftësi “.

Presidenti francez përsëriti se kishte rezerva lidhur me procesin e Spitzenkandidat, një procedurë e përdorur më parë në 2014, ku partitë politike europiane, përpara zgjedhjeve evropiane, caktonin kandidatët kryesorë për president të Komisionit, me atë pozitë pastaj duke shkuar te kandidati i partisë të aftë për të formuar një shumicë në parlamentin e sapozgjedhur.

I pyetur posaçërisht për Merkelin, ai tha: “Nuk do të flas për Angela Merkel.” Por Macron shtoi: “Do ta mbështesja. Natyrisht, sepse mendoj se kemi nevojë për dikë të fortë”.

kolana e librave

Merkel deri më tani ka mbështetur  Manfred Weber të Gjermanisë, Spitzenkandidat për Partinë Popullore Evropiane dhe nuk ka treguar interes për vete.

Krerët dhe politikëbërësit e BE-së aktualisht po shqyrtojnë kandidatët potencialë për postet në BE, me negociata të vazhdueshme si në Parlament dhe në mesin e vendeve anëtare.

“Ka katër pozicione kryesore”, tha Macron për RTS: presidencën e Komisionit, përfaqësuesin e lartë për çështjet e jashtme, presidencën e Parlamentit dhe presidencën e Këshillit. “Duhen dy burra dhe dy gra, kemi nevojë për barazi,” shtoi ai.

Macron nuk përmendi presidencën e Bankës Qendrore Evropiane, duke u bashkuar me radhët e atyre që mendojnë se kjo garë duhet të drejtohet në mënyrë rigoroze në bazë të meritave.