MENU
klinika

Kriza e vitit 1962

Ministri rus: Kriza e Kubës mund të përsëritet

24.06.2019 - 17:29

Vendosja e sistemeve të raketave pranë kufijve të Rusisë mund të çojë në një situatë të ngjashme me krizën e raketave kubane të vitit 1962, tha të hënën ministri i Jashtëm rus, Sergei Ryabkov.

Rusia ka qenë ashpër kritike ndaj planeve të SHBA për të vendosur sistemet e raketave në Evropën Lindore dhe për tërheqjen e Uashingtonit nga traktati i kontrollit të armëve të INF.

Kriza e raketave kubane shpërtheu në vitin 1962, kur Bashkimi Sovjetik iu përgjigj një vendosjeje të raketave të SHBA në Turqi duke dërguar raketa balistike në Kubë, duke shkaktuar një bastisje që e çoi botën në prag të luftës bërthamore.

Kriza mbaroi kur anijet sovjetike u drejtuan për në Kubë. Përfundimisht, Bashkimi Sovjetik pranoi të hiqte raketat e tij nga Kuba; në këmbim, Shtetet e Bashkuara premtuan se nuk do të pushtonin Kubën dhe, fshehurazi, thanë se do të largonin raketat e SHBA nga Turqia.

“Nëse gjërat arrijnë deri në një vendosje aktuale në bazë të këtyre sistemeve, atëherë situata do të përshkallëzohet drejtpërsëdrejti,” citoi agjensia e lajmeve RIA të thoshte Ryabkov.

Presidenti rus Vladimir Putin bëri vërejtje të ngjashme në shkurt. Në fillim të atij muaji, Shtetet e Bashkuara thanë se do të tërhiqeshin nga Marrëveshja e Forcave Bërthamore me Rusinë në gjashtë muaj, nëse Moska nuk përfundonte shkeljet e marrëveshjes historike të kontrollit të armëve të vitit 1987. Rusia mohon çdo shkelje.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN