MENU
klinika

"Do të përgjigjemi"

NATO paralajmëron Rusinë për sistemin raketor

25.06.2019 - 17:31

NATO tha se Rusia duhet të shkatërrojë sistemin e saj të raketave me rreze të shkurtër, ose aleanca do të detyrohet të përgjigjet.

SHBA ka thënë më parë se do të tërhiqet nga një traktat i vjetër raketash me Rusinë, nëse kjo e fundit nuk arrin të shkatërrojë raketën, të quajtur SSC-8.

Traktati i INF-it i vitit 1987 midis Rusisë dhe SHBA-së u përpoq të eleminonte raketat bërthamore.

NATO ka thënë se SSC-8 i shkel ato kushte dhe se Rusia po e vendos sistemin në vende të cilat mund të kërcënojnë vendet në Evropë.

Duke folur në një konferencë shtypi në Bruksel të martën, sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha se Rusia kishte vetëm pesë javë për të hequr sistemin dhe për të shpëtuar traktatin.

“Ne i bëjmë thirrje Rusisë që të marrë rrugën e përgjegjshme. Për fat të keq, nuk kemi parë asnjë shenjë që Rusia ka ndërmend ta bëjë këtë, “tha ai.

Stoltenberg do të kryesojë një takim të ministrave të mbrojtjes së anëtarit të NATO-s i cili do të fillojë të mërkurën. Ai tha se tubimi, i cili do të përfshijë Sekretarin e Mbrojtjes të SHBA-së, Mark Esper, do të shqyrtojë hapat e ardhshëm të NATO-s “në rast se Rusia nuk vepron”.

Shefi i NATO-s tha se përgjigja do të ishte “mbrojtëse, e matur dhe e koordinuar”, por nuk do të rezultojë në vendosjen e raketave bërthamore me bazë në tokë.

“Ndërsa Rusia po vendos raketat e reja ne duhet të sigurojmë që parandalimi ynë është efektiv. Kjo është puna e NATO-s. ”

Në të njëjtën konferencë për shtyp, Stoltenberg përshkroi ndarjen e kontributeve individuale të vendit në mbrojtje midis vendeve anëtare.

Udhëzimi i NATO-s qëndron në 2% të prodhimit të brendshëm bruto, por vetëm rreth shtatë nga 29 vendet pritet të kënaqin atë objektiv deri në vitin 2019.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Euroskepticizëm apo eurorealizëm?

“Ballkanizimi” i Evropës

Krijimi, zgjerimi, kërcënimet

70-vjetori i NATO-s dhe sfidat e aleancës

Problemet e brendshme të aleancës

Armiku më i madh i NATO-s është vetja…