MENU
klinika

Bashkëpunim mes vendeve?

Putin po planifikon një vizitë në Arabinë Saudite

11.06.2019 - 19:53

Presidenti rus Vladimir Putin planifikon të vizitojë Arabinë Saudite në tetor, tha të hënën Ministri i Energjisë Saudite Khalid Al Falih.

Al Falih, i cili ishte në Moskë për bisedime me ministrin e energjisë ruse Alexander Novak, tha se kompanitë saudite po konsideronin marrë pjesë në një projekt në lindje të Rusisë, njoftoi agjensia e lajmeve Interfax.

Të dy u takuan për Komisionin e gjashtë ndërqeveritar ruse-saudit mbi bashkëpunimin tregtar, ekonomik dhe shkencor dhe teknik.

Al Falih është gjithashtu kryetari i Saudi Aramco, kompania shtetërore e naftës që fitoi 111.1 miliardë dollarë në vitin e kaluar, duke e bërë atë më fitimprurësen në botë. Ai tha se Aramco po studionte disa kompani ruse të naftës dhe projekte në të cilat mund të interesohej për investime.

 Al Falih tha se Rosatom i Rusisë mund të ftohet të marrë pjesë në një raund tjetër oferta për ndërtimin e centraleve bërthamore në Arabinë Saudite.

Si nënshkruese e Marrëveshjes së Parisit për ndryshimin e klimës 2015, mbretëria po kërkon energji më të pastra, të tilla si dielli, era dhe bërthamore, dhe të largohen nga hidrokarburet.

Putin bëri vizitën e parë nga një president rus në Riad në vitin 2007, kur u takua me mbretin Abdullah.

kolana e librave

Të dy vendet kanë kërkuar prej kohësh marrëdhënie më të ngushta për bashkëpunimin e naftës, gazit dhe energjisë.

Pavarësisht pikëpamjeve të kundërta mbi luftën siriane, ku Putin ka dërguar forcën e tij ushtarake dhe ajrore për të forcuar Bashar Al Assad dhe Riad, duke qenë një aleat i rëndësishëm i Uashingtonit, të dy vendet kanë bashkëpunim të fuqishëm mbi çështje të tilla si kuotat e prodhimit Opec të naftës.

Ndërsa Rusia nuk është anëtare e Opec, një takim i vitit 2016 midis Putinit dhe princit të kurorës së Arabisë Saudite Mohammed bin Salman çoi në një marrëveshje për të ulur prodhimin global të naftës për të rritur çmimet pas një rënieje të madhe në 2014.

Si eksportuesi më i madh i naftës në botë, Arabia në mënyrë efektive kryeson bllokun ndërkombëtar.

Marrëveshja për të frenuar prodhimin është midis Opec dhe vendeve jo anëtare të udhëhequra nga Rusia në një aleancë që është e njohur joformalisht si Opec +, e cila përbëhet nga 24 prodhues.

Në vitin 2017, Rusia dhe Arabia Saudite njoftuan gjithashtu një plan për të krijuar një fond energjetik prej $ 1 miliard si pjesë e një përpjekjeje për të çimentuar një partneritet midis dy prodhuesve më të mëdhenj të naftës në botë në atë kohë.

Putin dhe Princi Mohammed kanë një marrëdhënie të mirë pune dhe kjo u pa në takimin e G20 në Buenos Aires, Argjentinë, në nëntor të vitit të kaluar.