MENU
klinika

Përjashtohen britanikët dhe amerikanët

Putin: Viza elektronike për të huajt nga viti 2021

19.06.2019 - 15:14

Rusia do të ofrojë viza elektronike për vizitorët e huaj duke filluar nga viti 2021, sipas presidentit Vladimir Putin.

Turistët në mbarë botën ankohen shpesh për vështirësitë në marrjen e vizave si një pengesë për të vizituar Rusinë. Në 2018, Rusia ofroi hyrje pa viza për tifozët e huaj për Kupën Botërore të 2018 FIFA, duke rezultuar në një rritje 10 për qind në turizëm atë vit.

Putin ka nënshkruar një urdhër presidencial që udhëzon Kryeministrin, Ministrinë e Jashtme, Ministrinë e Brendshme dhe Shërbimin Federal të Sigurisë (FSB) për të zbatuar vizat elektronike nga 1 janari 2021.

Rusia do të miratojë listën e vendeve të pranueshme për ofertën. Deri tani, Kina, Koreja e Jugut, Japonia, vendet evropiane dhe Zelanda e Re janë midis vendeve që po shqyrtohen.

Vizat elektronike pritet të kushtojnë rreth 50 dollarë, citon Kommersant Oleg Pak, nënkryetari i Komunikacionit dhe Ministrisë së Shtypit.

Që nga viti 2017, qytetarët e 18 vendeve kanë qenë në gjendje të marrin e-viza falas me një hyrje për të vizituar Qarkun Federal të Lindjes së Largët. Duke filluar nga data 1 korrik 2019, oferta e vizave do të zbatohet për udhëtarët që vizitojnë enklavën perëndimore të Kaliningradit.

Lista e vendeve të privilegjuara ende nuk është finalizuar, tha raporti, por do të përfshijë anëtarë të BE-së, plus vendet jo anëtare të BE që janë nënshkruar në zonën pa kufij Shengen, siç është Norvegjia. Banorët e Kinës, Koresë së Jugut, Japonisë dhe Zelandës së Re gjithashtu mund të përfshihen, tha raporti.

Qytetarët e Britanisë, SHBA-së dhe Kanadasë nuk pritet të jenë në listën e miratuar. Kjo është për shkak të konflikteve në Ukrainë dhe Siri, përveç një sulmi kimik nga agjentët e dyshuar rusë në Britani vitin e kaluar dhe ndërhyrja e Moskës në zgjedhje.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Euroskepticizëm apo eurorealizëm?

“Ballkanizimi” i Evropës

Deklarat e Sekretarit amerikan të mbrojtjes

“Rusia nuk mund ta zëvendësojë kurrë SHBA-në”

Rezultatet tronditëse të një raporti britanik

“Gjysma e rusëve në Londër janë spiunë të Kremlinit”