MENU
klinika

Reagimi i Francës për konfliktin

“SHBA nuk është e interesuar për dialog me Iranin”

26.06.2019 - 17:43

Shtetet e Bashkuara nuk janë të interesuara për dialogun me Iranin, pavarësisht këmbënguljes së Presidentit Trump se ai është i gatshëm të ulet për bisedime, sipas një prej vendeve evropiane që përpiqen të ndërmjetësojnë midis dy palëve.

Autoritetet franceze vazhdojnë të kërkojnë një mënyrë për të zhdukur  tensionet në rritje midis SHBA dhe Iranit. Por francezët thonë se shohin “asnjë sinjal se SHBA është e interesuar në dialog”, tha një burim i mbrojtjes në Paris për CNN.

I pyetur nëse Franca do të ishte pjesë e një koalicioni anti-Iran, të cilin administrata Trump duket se po përpiqet të ndërtojë, burimi tha se ndërsa autoritetet franceze e konsideronin veten veten si “aleatë të mirë”, ata nuk do të ishin.

Forcat franceze në Gjirin Persik vazhdojnë të kryejnë ushtrime të përbashkëta me SHBA, duke përfshirë sigurimin e mbrojtjes së forcave për transportuesit e avionëve amerikanë. Kur u pyetën nëse ky bashkëpunim do të vazhdonte nëse do të kishte një konfrontim, burimi francez tha: “Ne nuk jemi ende në atë pikë.”

Në një konferencë shtypi, shërbimet franceze të inteligjencës thanë se nuk besonin se rruga e SHBA, e cila u qëllua nga Irani javën e kaluar, kishte shkelur hapësirën ajrore iraniane ose rregullat e operimit.

Tensionet kanë qenë në rritje pasi Trump tërhoqi SHBA nga një marrëveshje shumëpalëshe në të cilën Irani pranoi kufizime të rrepta në programin e saj bërthamor në këmbim të sanksioneve. Këto tensione kanë arritur kulmin me sulmin e dy cisternave në Gjirin Persik dhe rrëzimin e një avioni amerikan të enjten.

Britania e Madhe, së bashku me Francën dhe Gjermaninë, po i kërkon Teheranit të presë që vendet evropiane të krijojnë një mekanizëm shumë të vonuar financiar, i projektuar për të ndihmuar bizneset në Evropë të tregtisë me Iranin, duke anashkaluar sanksionet e Shteteve të Bashkuara.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Trump kërkon të nisë bisedimet

Marrëdhëniet SHBA-Iran po përmirësohen