MENU
klinika

Deklarata

Shtyhen zgjedhjet? Rama mesazh të prerë Metës

25.06.2019 - 13:20

Gjatë një takimi me banorët e njësisë administrative Nr.2, kryeministri Rama i është përgjigjur tërthorazi presidentit Meta.

Rama tha prerazi se nuk ka shans që zgjedhjet të mos zhvillohen më 30 qershor, pasi sipas tij kush do të zgjidhet, duhet të paraqitet në zgjedhje.

Sipas tij, vendimi i opozitës për të mos u futur në zgjedhje është një vetëvrasje politike spektakolare.

Gjëja më e rëndësishme për ne është që procesi të jetë sa më korrekt. Mungesa e kundërshtarëve e bën të komplikuar fushatën nga një anë tjetër, sepse një pjesë thonë s’ka kundërshtarë, s’ja vlen, do ikim në plazh, një pjesë tjetër thonë s’jam duke shkuar se vota ime është e fshehtë.

Por do duhet vëmendje e madhe për të pasur proces të rregullt. Secili mund të zgjidhet, nëse dëshiron të paraqitet, pastaj secili në mendjen e vet do me u zgjedh apo jo.

Është një vetëvrasje politike spektakolare, por nuk kemi çfarë të bëjmë ne. Nuk ka shans të ndodhë kjo që thonë ata “unë nuk jam gati për ndeshje, ti s’do hysh në stadium.

Ne shikojmë një rënie të kuponëve në këtë fazë. Kjo ka lidhje, sepse është klima e krijuar që me kurajo bjeri murit me kokë, shkel ligjin, etj. dhe kjo përhapet se çfarë mësimi u jep tjerëve.

Një mision i politikës është të kesh edhe forcën e shembullit, po çfarë shembulli japin ata”, theksoi Rama.