MENU
klinika

Pas zgjedhjeve

Tani Macron është vërtet presidenti i të pasurve

03.06.2019 - 11:10

Harrojeni idenë e Emmanuel Macron për një presidencë “jupiteriane”. Udhëheqësi francez është bërë një Akil, një hero me një dobësi potencialisht fatale dhe të fshehur.

Macron po luan një lojë të rrezikshme: Duke i kthyer zgjedhjet e Parlamentit Europian javën e kaluar në një duel me të djathtën ekstreme, ai e ktheu partinë e tij në alternativën e vetme ndaj populistëve.

Përgjigja e qartë për pyetjen se kush “fitoi” zgjedhjet evropiane javën e kaluar, është Marine Le Pen. Partia e saj mori 23.3 përqind të votave.

Rezultati ishte i turpshëm për Makronin, por kërcënimi i vërtetë për presidencën e tij qëndron diku tjetër.

Macron grumbulloi rezultate të larta në zonat borgjeze. Në vitin 2017, Macron ishte, kandidati i një Franceze të re, optimiste, aspiruese.

Më e habitshme, Macron grumbulloi mbi 40 për qind në rrethe të pasura perëndimore të Parisit dhe periferi si Neuilly-sur-Seine, komuna më e pasur në Francë.

Pjesët lindore të Parisit më të varfër, më të rinjte, më borgjezet votuan kryesisht të Gjelbrit dhe te majtët.

Rezultatet e zgjedhjeve të javës së kaluar tregojnë se një pjesë e madhe e elektoratit të ri, metropolitan, të majtë kërkon një lloj të ri të politikës. Ata nuk besojnë se Macron do të sigurojë atë.

Shumë do të varet nga ajo që ndodh me ekonominë franceze. Nëse vazhdon ringjalljen modeste, të gjithë do të votojnë për Macron. Papunësia ka rënë në 8.4 përqind, më e ulta për 10 vjet.

Por nëse pengohet në tre vitet e ardhshme, ai mund të jetë në telashe.

Strategjia e Macron ka qenë shumë e suksesshme. Duke hedhur në erë Wauquiez Républicains, ai ka pastruar hapësirën për një rival të ri të rrezikshëm në vitin 2022.

John Lichfield është ish-redaktor i jashtëm i Pavarur dhe ishte korrespondent i Parisit në gazetë për 20 vjet.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN