MENU

"S'kemi ushqime dhe shtretër"

Tërmetet “shkundën” Korçën, banorët sherr me prefektin

03.06.2019 - 11:33

Më shumë se 70 tërmete kanë shkundur tre ditët e fundit qytetin juglindor Korçën.

Në qarkun e Korçës këto tërmete kanë shkaktuar edhe dëme të mëdha materiale.

Por ndërsa ushtria ka shpërndarë ushqime, çadra e shtretër për t’ju ardhur në ndihmë banorëve që iu janë dëmtuar banesat, në Floq duket se ka ende probleme.

Në këtë zonë ka pasur tensione e debate mes banorëve dhe prefektit të Korçës.

Ndërsa ky i fundit ka shkuar t’i takojë, ata i janë hakërryer për situatën ku ndodhen.

Banorët thonë se nuk janë furnizuar as me ushqime dhe as me shtretër.

Mësohet se aktualisht në çadra po i kalojnë ditët më shumë se 200 persona.

Por sipas banorëve, është e paparanueshme që në një çadër të flenë më shumë se 25 banorë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Lëkundjet ndihen dhe në Shqipëri

Tërmeti ‘shkund’ Greqinë

Brenda pak orësh disa tërmete

‘Shkundet’ juglindja e vendit