MENU
klinika

Përgatitjet për vizitën

Trump-britanikëve: Përgatituni për Brexit pa marrëveshje

02.06.2019 - 09:21

Nigel Farage duhet të përfshihet në negociatat e Brexit dhe Britania e Madhe duhet të jetë e përgatitur të largohet nga BE pa marrëveshje, tha Donald Trump.

Në një intervistë të Sunday Times, presidenti amerikan ishte kritik ndaj negociatave të qeverisë Brexit. Intervista vjen përpara se vizita e tij shtetërore në Mbretërinë e Bashkuar të fillojë të hënën.

Ai gjithashtu tha se nëse Britania e Madhe duhet të largohet nëse Britania e Madhe nuk do të marrë atë që dëshiron nga negociatat e BE. “Nëse nuk merrni marrëveshjen që dëshironi, nëse nuk merrni një marrëveshje të mirë, atëherë ju largoheni”.

Ai sugjeroi se Britania e Madhe nuk duhet të paguajë faturën e “divorcit” prej 39 miliardë ($ 49 miliardë) të Brexit të paraqitur në marrëveshjen aktuale të tërheqjes. “Nëse do të isha unë, nuk do të paguaja 50 miliardë dollarë, është një shifër e madhe”, tha ai.

Ndërkohë, kryebashkiaku i Londrës, Sadik Khan, e ka quajtur vizitën e Trump duke e quajtur atë “një nga shembujt më të egër të një kërcënimi në rritje globale”.

Në një artikull për Observerin, Khan tha: “E djathta është në rritje në mbarë botën, duke kërcënuar të drejtat dhe liritë tona dhe vlerat që kanë përcaktuar shoqëritë tona liberale dhe demokratike për më shumë se 70 vjet”.

Ndërkohë, Donald Trump ka thënë se Boris Johnson do të ishte një zgjedhje “e shkëlqyer” për udhëheqjen e Partisë Konservatore.

Në një intervistë me The Sun para vizitës së tij në Britani,  Trump tha: “Mendoj se Boris do të bëjë një punë shumë të mirë”. Presidenti amerikan tha se kandidatët e tjerë kishin kërkuar miratimin e tij, duke shtuar: “Unë mund të ndihmoja këdo.” “Nuk e di se do të zgjidhet, por mendoj se ai është një djalë shumë i mirë, një person shumë i talentuar”- tha presidenti amerikan.

Presidenti amerikan do të mbërrijë në Mbretërinë e Bashkuar të hënën për një vizitë shtetërore, gjatë së cilës ai do të takohet me anëtarët e familjes mbretërore, duke përfshirë Mbretëreshën dhe Dukën e Sussex.

Ashtu si me vizitën e vitit të kaluar, janë planifikuar demonstrata kundër presidentit amerikan. Përkundër protestave të planifikuar, Trump i tha The Sun se ai shpresonte se ishte “me të vërtetë i dashur” në Britaninë  e Madhe.