MENU
klinika

Priten protesta

Trump nis sot vizitën në Britani

03.06.2019 - 09:46

Presidenti i SHBA Donald Trump do të mbërrijë në Britaninë e Madhe të hënën në mëngjes për një vizitë zyrtare shtetërore treditore.

Air Force One pritet të mbërrijë në aeroportin Stansted të Londrës në orën 09:00 të mëngjesit.

Trump do të takohet me anëtarët e familjes mbretërore dhe pritet të diskutojë ndryshimet klimatike dhe firmën e teknologjisë kineze Huawei gjatë bisedimeve me kryeministren Theresa May.

Kryeministrja do të diskutojë çështjen e ndryshimit të klimës, me një zëdhënës të qeverisë duke thënë përsëri të hënën se Britania e Madhe ishte “e zhgënjyer nga vendimi i SHBA-së për t’u tërhequr nga Marrëveshja e Parisit në 2017”.

Para vizitës, Presidenti Trump i tha gazetës Sun se ai po mbështeste kandidatin e lidershipit të Partisë Konservatore Boris Johnson për të qenë kryeministri i ardhshëm i Mbretërisë së Bashkuar.

Ai gjithashtu u tha Sunday Times se kreu i Partisë Brexit Nigel Farage, duhet të përfshihet në negociatat e qeverisë për të lënë BE.

Të hënën, presidenti do të nisë një turne në Westminster Abbey dhe gjithashtu do të takohet me Princin Charles dhe dukeshën e Cornwall për çaj në Clarence House.

Në mbrëmje, Mbretëresha do të organizojë një banket shtetëror në Buckingham Palace për presidentin dhe Zonjën e Parë Melanie Trump. Mbretëreshës do t’i bashkohet nga Duka dhe Dukesha e Kembrixhit.

Në Buckingham Palace, si presidenti dhe mbretëresha pritet të bëjnë një fjalim për mysafirët, të cilët do të përfshijnë amerikanë të shquar që jetojnë në Britani. Presidenti Trump do të qëndrojë në rezidencën e ambasadorit amerikan, Winfield House, në Parkun e Regentit të Londrës.

Vajza e zotit Trump, Ivanka, mbërriti në Britani të Madhe përpara presidentit. Të dielën, ajo postoi një fotografi nga jashtë Muzeut Victoria dhe Albert në perëndim të Londrës. Presidenti Trump pastaj do të vizitojë Downing Street për bisedime të mëtejshme me zonjën Maj, e ndjekur nga një konferencë e përbashkët shtypi.

Protestuesit po organizojnë një “demonstrim kombëtar” i cili do të fillojë në sheshin Trafalgar në orën 11:00 të martën.

Të dyja grupet e protestës së “Stop Trump” dhe “Stand Up to Trump” thanë se do të ishin të pranishëm. Protestat janë planifikuar në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar gjatë vizitës, duke përfshirë në Londër, Mançester, Belfast dhe Birmingham