MENU

Detaje

Urdhëroi vrasjen e Komisarit, Greqia refuzon ekstradimin e Jambellit

12.06.2019 - 13:50

Gjykata e Lartë në Greqi ka vendosur të mos ekstradojë urdhëruesin e vrasjes së komisar Artan Cukut.

Bëhet fjalë për Bledar Jambellin, i cili akuzohet për “Vrasje të punonjësit të Policisë së Shtetit”, e kryer në bashkëpunim dhe parashikuar nga nenet 79/b dhe 25 të kodit penal.

Autoritetet shqiptare janë njoftuar për vendimin e gjykatës greke.

Kujtojmë që kryekomisari u u vra duke hyrë në shtëpinë e tij në Tiranë natën e 8 Prillit të vitit 2017.

Ai u qëllua me 5 plumba, katër në gjoks dhe një në kokë.

Po nga hetimi rezulton se motivi i krimit lidhet me arrestimin e tij në kohën kur viktima kryente detyrën e Drejtorit të Policisë Vlorë.

Jambelli ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga ana e Policisë më datë 13.06.2017, pasi Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda, me vendimin nr. 292, datë 12.06.2017, ka vendosur masën e sigurisë “Arrest me burg”, për veprën penale “Vrasja e Punonjësit të Policisë së Shtetit” e kryer në bashkëpunim, parashikuar nga nenet 79/b dhe 25 të Kodit Penal. Arrestimi i tij në Greqi është kryer me qëllim ekstradimi drejt vendit tonë.

Më 18 tetor 2018 Gjykata pezulloi gjyqin për Jambellin, i cili gjykohej në mungesë, me qëllim njoftimin e të pandehurit.

Për vrasjen e Artan Cukut, vuan dënimin ekzekutori Mikel Shallari.

Shpall 12 vende të lira në...

Gent Cakaj bën njoftimin e rëndësishëm

“E kaluara kur harrohet, rrezikon të përsëritet”

Meta mesazh në Ditën Ndërkombëtare të Paqes

‘Do shpjegoj të vërtetën time deri në stacionin e parë’

Tahiri del sot para mediave, për të treguar ‘të vërtetën e tij’

Keni bërë plane për fundjavën?

Ja si do të jetë moti sot, nga e mërkura…