MENU
klinika

Detaje

Vrasja që tronditi Greqinë, çfarë ndodhi me dosjen?

15.06.2019 - 22:07

Hetimet për vrasjen e 21-vjeçares Eleni Tofaloudis janë mbyllur pas 7 muajsh.

Mediat greke raportojnë se dosja tashmë e hetuar është dorëzuar në Këshillin kompetent me qëllim të lëshojë një projekt-ligj që t’i referojë dy të pandehurit, 21-vjeçarin grek dhe 19-vjeçarin shqiptar për në gjykim.

E vetmja gjë që u la në pritje janë reagimet nga statuset në Facebook për bisedimet e fundit të 21-vjeçarit grek me 19-vjeçarin shqiptar.

Kjo është, nëse Eleni Topaludi e dinte se në mbrëmjen fatale do të takonte grekun. Përgjigjet u dhanë dhe Autoritetet që tani e dinë se si është e vërteta.

Ndërkohë prindërit e studentes fatkeqe kanë kërkuar gjykimin, për të imponuar dënimet maksimale të parashikuara nga drejtësia greke, por edhe për të hetuar nëse pas vrasjes së vajzës së tyre ata që e dinin u përpoqën për të fshirë të dhënat.

Koha kur ndodhi ngjarja që tronditi Greqinë kur Helen Topaloudi u gjet e vdekur në mesditën e 28 nëntorit 2018, kur autoritetet e Portit në Rodos në zonën “Seal”, Pefki Lindos, gjetën kufomën e saj. Atë ditë identiteti ishte ende i panjohur, ndërkohë që shenjë e vetme dalluese që kishte vajza për policinë ishte një tatuazh trëndafil në këmbën e viktimës.

Vajza u gjet e vdekur në një zonë shkëmbore.

Pas hetimeve dhe analizave të videove nga kamerat e sigurisë, autoritetet kanë rezultuar se autorë të ngjarjes në Rodos janë 21-vjeçari grek dhe shoku i tij 19-vjeçari shqiptar, të cilët gjatë marrjes në pyetje ranë në kontradikta.

Tanimë të dy të rinjtë e akuzuarit janë burgosur.Informacioni ka dalë edhe nga heqja e privatësisë së telefonit, raportojnë mediat greke.