MENU
klinika

"Pse bota hesht?"

100 të vrarë për 10 ditë në Siri

26.07.2019 - 17:09

Më shumë se 100 vetë, përfshirë 26 fëmijë, kanë vdekur në sulmet e qeverisë në spitale, shkolla, tregje dhe furra buke në Siri në 10 ditët e fundit, tha shefi i të drejtave të njeriut i OKB-së.

Michelle Bachelet tha se vdekjet ishin pjesë e një “fushate të pamëshirshme të sulmeve ajrore nga qeveria dhe aleatët e saj”, duke përfshirë Rusinë.

Objektivat civile nuk kanë gjasa të jenë aksidentale, tha Bachelet. Por sulmet u ndeshën me “indiferencë të dukshme ndërkombëtare”, tha ajo.

Duke folur për gazetarët, Bachelet kritikoi “udhëheqjen nga kombet më të fuqishme në botë”.

Ajo gjithashtu paralajmëroi se ata që kryejnë sulmet mund të akuzoheshin për krime lufte.

“Sulmet e qëllimshme kundër civilëve janë krime lufte dhe ata që i kanë urdhëruar ose i kanë kryer ato janë përgjegjës penalisht për veprimet e tyre”, tha znj. Bachelet.

Çfarë po ndodh në Siri?

Provinca Idlib, së bashku me veriun e provincës Hama dhe krahinës perëndimore Aleppo, është një nga kështjellat e fundit të opozitës në Siri pas tetë viteve të luftës civile.

Javën e kaluar, OKB tha se më shumë se 350 civilë u vranë dhe 330,000 u detyruan të iknin nga shtëpitë e tyre që kur luftimet u përshkallëzuan më 29 prill.

Por kjo shifër tani është rishikuar, duke shtuar 103 vdekje shtesë në 10 ditët e fundit vetëm. Vlerësimi për numrin e të zhvendosurve qëndron në më shumë se 400,000.

Si filloi lufta siriane?

Edhe para fillimit të konfliktit, shumë sirianë ankoheshin për papunësinë e lartë, korrupsionin dhe mungesën e lirisë politike nën presidentin Bashar al-Assad, i cili pasoi babanë e tij, Hafez, pasi vdiq në vitin 2000.

Në mars 2011, demonstratat pro-demokraci shpërthyen në qytetin jugor të Deraa, të frymëzuara nga “Pranvera Arabe” në vendet fqinje.

Kur qeveria përdorte forcë vdekjeprurëse për të shtypur mospajtimin, protestat kërkuan dorëheqjen e presidentit shpërtheu në mbarë vendin.

Trazirat u përhapën dhe goditja u intensifikua. Përkrahësit e opozitës morën armë, së pari për të mbrojtur veten. Assad u zotua për të shtypur atë që ai e quajti “terrorizëm të mbështetur nga jashtë”.

Dhuna u përshkallëzua shpejt dhe vendi shpejt kaloi në luftë civile.