MENU
klinika

Detaje

“Tmerri i grekëve”, shkatërrohet banda shqiptare në Greqi

20.07.2019 - 15:30

Një bandë shqiptare në Greqi, e cila ka kryer një seri vjedhjesh në Mykono është shkatërruar nga shërbimi policor grek.

Për të identifikuar autorët dhe për të arritur në goditjen e kësaj bande kriminale u organizua një operacion policor i Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Qarkut “South Aegean”, në përbërje të të cilit ishin një grup i përbërë nga punonjës të policisë të Drejtorisë së Policisë së Mykonos dhe Prokurorisë së Atikës.

Për rrjedhojë u arrestuan shtatë shtetas shqiptarë të moshës 23 deri në 39 vjeç dhe një tjetër është shpallur në kërkim.

Mbi grupin e bandës së shqiptarëve tashmë të arrestuar rëndojnë veprat penale të organizimit të grupit kriminal, vjedhjes, dhunës ndaj nëpunësve civilë, hyrjes ilegale, posedimit dhe trafikimit të narkotikëve.

kolana e librave

Në veçanti, zyrtarët policorë të taks forcës identifikuan ditën e enjte, në 18 korrik 2019 pas inspektimeve të plota të IHG, një makinë në të cilën u ndodhën katër prej të akuzuarve, nga ku njeri prej tyre u largua.

Nga kontrolli i policisë i kryer në automjet u gjetën dhe sekuestruan: 8 pasaporta të palëve të treta; shufra metalike; 4 doreza pune; 2,230 euro, 1,500 dollarë, 11,000 paund Liban, 180 rads të Afrikës së Jugut; 3 telefona celularë.

Nga një hetim i kryer në prani të një zyrtari gjyqësor, në një banesë të një prej autorëve, ku njëri prej tyre identifikoi edhe katër të pandehurit e tjerë të mbetur u gjetën dhe konfiskuan 34 paketa mikro që përmbajnë 12.9 gram kokainë, MDMA 9.1 gram, 5 gram kanabis dhe ½ tabletë me përbërje kimike të panjohur; Crushing kanabis; 2 pasaporta të palëve të treta; sasia prej 1.660 euro dhe 5.000 paund libanez; lente metalike; 2 orë; 6 telefona celularë.

Tre raste të vjedhjeve të vilave turistike të dhëna me qira të ndodhura këto mbrëmjen e së enjtes në 18 korrik 2019 u identifikuan nga studimi i kombinuar i fakteve të rastit. Gjithashtu, është sqaruar edhe shkelja e një banese e kryer nga një nga autorët më 28 maj 2019.

Personat e arrestuar u dërguan në Prokurorinë e Simvoulio Syros, ndërsa hetimi vazhdon me qëllim që të verifikohet përfshirjen e tyre edhe në raste të tjera të ngjashme.