MENU
klinika

Përgatitjet për Brexit

Boris Johnson nuk duhet nënvlerësuar

30.07.2019 - 16:48

Negociatori kryesor i kryeministrit Brexit u ka kërkuar homologëve të tij të BE që të mos “nënvlerësojnë” Boris Johnson.

David Frost u tha kolegëve të tij se “shumë njerëz janë të prirur ta bëjnë këtë, por do të ishte një gabim.

“Ju nuk duhet të keni asnjë dyshim në lidhje me angazhimin e kësaj qeverie për datën 31 tetor,” shtoi ai në një email.

Komentet vijnë ndërkohë që kabineti vazhdon përgatitjet për një Brexit pa marrëveshje.

Janë krijuar dy komitete të reja, komiteti i Exit Strategy, i njohur si XS, për të marrë vendime kryesore Brexit, dhe Komiteti i Operacioneve të Përditshme.

I pari do të mblidhet dy herë në javë dhe do të marrin pjesë nga gjashtë ministra, përfshirë Kryeministrin, Kancelarin Sajid Javid, Sekretarin e Jashtëm Dominic Raab dhe Michael Gove.

Gove, i cili është përgjegjës për përgatitjet për ndonjë marrëveshje të mundshme, do të mbikëqyrë takimin e së hënës sepse Johnson është për një vizitë në Skoci.

 Gove u tha gazetarëve më herët: “Nuk do të ketë asnjë vonesë, ne jemi të vendosur që do të largohemi më 31 tetor, dhe është detyra ime të sigurohemi që vendi është gati”.

Ndërkohë, Konfederata e Industrisë Britanike po paralajmëron se as Mbretëria e Bashkuar dhe as BE nuk janë gati për një Brexit pa marrëveshje.

Ajo ka botuar hapa praktikë që firmat mund të ndërmarrin.

Zëdhënësi zyrtar i kryeministrit tha se Johnson kishte folur me një numër të liderëve që kur erdhën në detyrë të mërkurën e kaluar, por akoma me Leo Varadkar.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN